Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Blok Flüt
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Blok Flüt
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Araçlar - Gereçler
redline
Ortaokulda müzik dersinin vazgeçilmez enstrümani flüttü...En çok satilan flütler Helvacioglu flütleriydi...Yamaha marka flütler en iyi olanlariydi ama pahali olduklarindan Helvacioglu en çok terçih edilen markaydi. Ne çalardik dogru notayi çikaricaz diye.Her renkten olanlari vardi...
heaven
benim helvacioglu flütüm maviydi.
hala duruyooo...
bununla en çok
perihan ablayi
süt içtim dilim yandi
neseli olki genç kalasin
dooo bir külah dondurmaaa yi çalardimm
büyüyünce yilan hikayesi (memoli) nin müziginide çalabiliodumm yaaa...
Bide bi çubugu vardi bunun içine kaçan salya, tükürük v.s. yi bunla temizliyomuydu napiyodu..
eger temizlemezseniz, igrenç kokar, sesi bozulur,
fololo fololo diye garip çikarirdi sesi:)
bide niye bilmem bu alet böyle 3 parçaya ayriliyodu.
arada parçalari ayirip bunlari sonra yine monte ediyoduk...
GaLaCTiCa
Müzik öğretmeni özellikle bu helvacıoğlu ismini verdiğini çok iyi hatırlarım. Kalın plastik-naylon gibi bir de kılıfı vardı. Yamaha flütü varmıydı bilmiyorum bir iki de uyduruk marka vardı sanırım. Öğretmen helvacıoğlu markasında ki ısrarını hiç unutmadım orta1de idim. Hatırladığım, çalmaya çalıştığım parça tren gelir hoşgelir idi.
elvina
o zamanda meshurdu simdide öyle...okullarda müzik ögretmenleri gene ya helvacioglu ya da yamaha diyor..ne flüt markasiymis sonsuza kadar gidecek heralde...
çember
Bizim zamanimizda helvacioglu markasi yoktu piyasada.. Kahverengi Yamaha idi hepimizin flütleri.. Ve bayagi kaliteliydi onun malzemesi helvacioglu'na göre.. Ama helvacioglu'nun renklerini kiskanirdim ben.. Renk renk, ne özenirdim..
soner1971
Süt kahverengi bir helvacioglu flütüm vardi.
Ilk defa Seker Kiz Candy'i çalardim. Aslinda rastgele çaldigimiz sarkilar kulak dolgunlugundan ibaretti. Yoksa nota falan hikaye idi.

Bazen de canimiz sıkılır biraz igrenç olacak ama burnumuzla çalardik. smile.gif
darko
Bende açik kahve rengi bir flüt vardi ama ne markaydi bilemiycem.Soner'in dedigi burunla çalmayi bende denemisimdir
Okulda müzik odasinin kapisinda sinifça müzik ögretmenimizin gelisini beklerken flütlerimizden çikardigimiz kulak tirmalayici sesler, düsündükçe hala beynimi zonklatir
Ayni zamanda bu müzik aletini savas araci olarakta kullanmistik biz.Klasörler kalkan olur,flütlerle de saldirirdik.Bu esnada da flütlerin parçalari etrafa dagilirdi
linea
Ben de köle isauranin melodisini icra eylerdim, simdi verin elime bi flüt ( helvacioglu olsun ) yine döktürürüm valla.

Yalniz degilsiniz, benim burnum da bir iki ses çikarmistir flütle biggrin.gif
benimde kirmizi bir flütüm vardi.ortaokulda çalardik daha çok.tren gelir hos gelir,fisfis kayikçi gibi saheserleri çalmaya çalisirdik.Abimde 'yasli gittik sen geldik'diye bir sarki çalardi...
raymond
1986... Lise 1. Sinif'tayim... Müzik ögretmenimiz yaklasik 40 mevcudu olan sinifimizin müzik dersleri için ihtiyaç duyulan flütlerin postaneye geldigini söylemis ve biri ben olmak üzere iki kisiyi göndermisti... Postaneden aldigimiz iki kartonu okula getirip ögretmenimiz ders sirasinda onu açtiginda içinden rengârenk flütler çikmisti... O an, ilkokulda ögretmenimizin ünite dergileri paketini sinifin önünde açisi aklima gelmis ve ayni heyecani yasamistim...
Kirmizi, turuncu, mavi, sari ve yesil renklerden olusan gruptan benim payima turuncu düsmüstü... Saniyorum hâlâ bir yerlerde duruyor... Siniftan bir arkadasimizin kirli beyaz Yamaha'si oldugundan o almamisti, nedense onunkinin sesi hep farkli gelirdi bize (belki gerçekten de farkliydi, ki bu yüksek bir ihtimal, ne var ki karsilastirma imkânim olmadi)...

Acemi birinin elinde dünyanin en çirkin seslerine dönüsme gibi bir özelligi oldugunu kesfettigim flütle tek ses-çift ses, yapmadigimiz numara kalmamisti... Fakat hâlâ toplu çalim için uygun bir enstrüman olup olmadigini sorgularim...
Candy
Konu komşuyu ve elbette ev ahalisini delirtmenin en kestirme yoluydu bu flüt resitali.. wacko.gif

Benimki yukardaki flütün kahverengi olanıydı..yamaha'ydı markası..kavuniçi plastik bir kabı vardı..üstte yedi delik arkada bir delik olmak üzere sekiz delikli bu aletin deliklerini hiç bir zaman parmaklarım tam olarak kapatmaya vakıf olamadıklarından istediğim tınıyı bir türlü elde edemezdim.. dry.gif İşkence fazla uzarsa babam dayanamaz elimden alır parmaklarımı nasıl kapatmam gerektiğini tekrar tekrar anlatırdı..ama ellerim mi çok küçüktü yoksa flütmü büyüktü bilemiyorum en alttaki son deliğe bir türlü yetişemezdim..tam bir kabustu anlayacağınız..ancak bu kabusu sadece ben görmüyordum..zira kimi zaman uykunun en tatlı yerinde alttaki komşu çocuğunun flütünden gelen tatlı ! namelerle uykularımız bölünürdü.. wacko.gif wacko.gif
alpino
Benim flutum Hohner marka idi. Hatta hala durur. Okullarda ki dayatma sonucu nedense buyuk bir zaman diliminde zoraki flut calinmasi keyiften kabusa donusmustur sanirim. Birde bunun mandolin versiyonu vardi o da ayri konu.
Aslinda bizleri rahat biraksalar, enstrumanlari kendimiz secsek ne olurdu ki? Misal orta son sinfita iken bize nihayet secme hakki verilmis bende gitari secmistim. Ancak 2 sene sonra okulum klasik/modern ayrimina gecince ( yani daha cok para ver ozel egitim al mantigi ) gitar dersi de ozel bolume ayrilmis bizlere ise yine flut kalmisti dry.gif
Asla adam gibi calmadim, ogrenmedim de. Flutumu en cok calisma masamin acilir kapanir kisminda birsey ararken kapgi acik tutmak icin kenara dayayip kapagi tutmasi icin kullandim ( arabalarda kaput tutacagi gibi yani ) laugh.gif
Son olarak, kahrolsun dayatma egitim diyorum... gun1.gif
çalikusu
ortaokul yıllarımın kabusu çalsan bir dert ,
evdekiler yeter kafamız şişti diye isyan eder,
çalmasan bir dert okulda koro halinde çalarken arada olmadık bir nota çıkarırsın hoca dik dik sana bakar..
aman ne dertti bu ..
birde hala ve hala blok flütde çalınan ilk melodi nedir dersiniz , yağ satarım bal satarım ve bak postacı geliyor selam veriyor nerdenmi biliyorum özellikle sıcak havalrda cam pencere açılınca , komşu evlerden gelen bu bilindik melodilerden..

la la la sool la la laa soool fa sol fa sol la la la sol...
(bilin bakalım bu hangi melodinin notaları , bunu bilmeyeni döverler benden söölemesi biggrin.gif )

amanin dilime takıldı huh.gif ,
biri beni sustursun imdaaatt ohmy.gif
linea
QUOTE(çalikusu @ 26.05.2009, 17:45:21) *
la la la sool la la laa soool fa sol fa sol la la la sol...
(bilin bakalım bu hangi melodinin notaları , bunu bilmeyeni döverler benden söölemesi biggrin.gif )

Ahan da dayak yiyeceğim, valla hatırlamadım bunu ben biggrin.gif

Benim hatırladığım ya da hiç unutamadığım

Do mi sol mi mi sol mi mi re re
Do mi sol la sol fa sol fa mi
Do do la la la si do la la sol sol
Mi sol sol la sol fa sol fa mi

yuhhhh tongue.gif , bu kadar mı kazınmış beynime, yine de sonlarda hata olabilir
...

Ya bi de köle isaura'nın müziğini çalmayı keşfetmiştim kendi kendime, sadece başlangıçtan kısa bir bölüm ama büyük virtüözmüşümcesine böbürlendiğimi gayet net hatırlarım.

Yaaaa, verin bana flütümü vurayım kendimi dağlara taşlara, kuzulara çalayım köle isaurayı biggrin.gif
el_maquinista
Ablamın flütü Yamaha'ydı açık sarı gibi bir renk, benimki Helvacıoğluydu galiba,onun flütü daha güzeldi, kıskandığımdan değil o daha çok özen gösterirdi, bana göre hepsi aynı sesi çıkarırdı. smile.gif Derste toplu çalmalardan çok öğretmen herkesi tek başına ayağa kaldırıp çaldırdığında heyecanlanırdım, ortaokuldaki müzik öğretmenimin güzelliğinin müzik dersine gösterdiğim ilgi ve harcadığım emekte payı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama yok biz profesyonel öğrenciydik. smile.gif Benim favori parçamda dalda duran üç elmadır, notalarını unutmuşum ama re ile başlıyordu sanırım. Sözleri de güzeldi :

Dalda duran üç elma, dalda duran üç elma, sen de güzel sen de güzel sen de güzel koparma diye başlar ve aynı tempoda giderdi. smile.gif
nicka
Flüt 3 parçaya ayrılabilirdi.
Bir de temizlik için plastik bi çubuk olurdu yanında.
Ona bir bez ya da peçete sarıp flüt içini temizlerdik.
PROTOSS
Müzik derslerinde sürekli öğretmenler tarafından flüt çaldırılması bana göre dayatmaydı. Halbuki her okulda çeşit çeşit müzik aleti olsaydı ve öğrenci çalmayı istediği bir aleti kullansaydı eminim bugün yetişkin olan bizler bir müzik aletini en azından bir kaç parçayı seslendirebilecek kadar iyi biliyor olabilirdik. Benim favorim piyanoydu mesela ama hiç çalamadım. Ortaokulda ezberlediğim bir parçanın notalarını yazayım bakalım kimler bilecek. smile.gif
RE LA LA SOL FA SOL FA Mİ
RE LA LA SOL FA SOL FA Mİ
RE FA FA Mİ SOL SOL FA Mİ
RF FA FA Mİ SOL SOL FA Mİ
REEEEEE
çokseybilenkiz
ben ortaokula gitmediğim için hiç flüt çalmadım.ama bu flüt denen aletin kötü ellerde nasıl bir işkençe araçı oldugunu bilirim laugh.gif
üvey kardeşim selim'in müzik dersi hep kötüydü.oda evde bol bol deneme yapardı.tabi bu demelerin yegane dinleyiçiside bendim.
-''dinle şimdi sana süper bir parça çalıçam adıda eşek öldüren''
bakarmısınız bunu çekmek zorundaydım ben
flütün rengini bile unutmadım maviydi.nasıl beynime kazındıysa anlayın.

babam bir defasında gelirken komşunun konservuatuara giden oğluna yan flüt getirmişti yurtdışından. bir kaç gün bizde kalmıştı bu flüt didemle gizliçe kutusundan çıkarım üflemiştik.işte flüt denen aletle tek yakınlığım bunur laugh.gif
camgöz
QUOTE(linea @ 26.05.2009, 17:08:06) *
Ahan da dayak yiyeceğim, valla hatırlamadım bunu ben biggrin.gif

Benim hatırladığım ya da hiç unutamadığım

Do mi sol mi mi sol mi mi re re
Do mi sol la sol fa sol fa mi
Do do la la la si do la la sol sol
Mi sol sol la sol fa sol fa mi

yuhhhh tongue.gif , bu kadar mı kazınmış beynime, yine de sonlarda hata olabilir
...

Ya bi de köle isaura'nın müziğini çalmayı keşfetmiştim kendi kendime, sadece başlangıçtan kısa bir bölüm ama büyük virtüözmüşümcesine böbürlendiğimi gayet net hatırlarım.

Yaaaa, verin bana flütümü vurayım kendimi dağlara taşlara, kuzulara çalayım köle isaurayı biggrin.gif

Benimde beyazdı flütüm ,hala duruyor inanır mısınız?Bir kaç tanede uçlu kalemim var bi yerlerde.
Linea arkadaşımın notalarını verdiği nota(doğru yazmışsın) da benimde aklımda kalan ezberden tek çalabildiğimde DOstluk şarkısıdır.
Dostluğun biz sevgisiyle toplandık burada gibi başlıyordu.Şimdi o anlar aklıma geldi.Müzik odasına giderdik ah mazi hüngürt.
Bide flüt öğreten kitap vardı ,oda bir yerlerde duruyor ,elimde var yani.Pembe kapaklıydı.
Mrbom
Bu flüt konusuna bu videoyu eklemeden olmaz...

Mübarek rakıdan bile pahalıymış heralde bi zamanlar  biggrin.gif
MMXESEN
Kopartin beni MrBom gece gece. laugh.gif

-"Adam mi? Ogluna bir flut alamayan adama adam mi denir be !!!" Ibo'nun sosyal icerikli filmi bu kadar olsa gerek.

Parasiz, gariban aile babasi ogluna flut alacak parasi olmadigi icin evde sinirlenir, sabaha cocuk okula giderken diger tum ogrenciler sanki sozlesmis gibi tek elle flut calarak okula gelirler (diger elle cantalari tutuyorlar). Bu duruma cok uzulen ve flute para bulamayan gariban (!!!) Ibo meyhanede bir buyuk rakiyla efkar dagitmaya cabaliyor.
saliha kovuk
benimde masis marka mavi bir flüdüm vardı.
mavi
Ben ortaokul ve Liseyi açık öğretimden okuduğum için bir flütüm olmadı fakat abim ve kız kardeşimin fülütleri vardı ama ikiside pek sevmezdi bu aleti çalmayı ben zaten bilmediğim için çalmayı pek bir bağlantımız olmadı flütle. Hala duruyor sanırım hem abimin hem de kız kardeşimin flütleri.
nese
Benim de vardı, sarı mıydı turuncu muydu hâlâ çözemediğim bir renk..Hiç sevmem flüt sesini, hele çalışırken defalarca aynı yeri tekrar etmek işkenceydi benim için..Yazılı da yapmazdı hoca hep sözlü yapardı.Nilüfer'in "Caddelerde Rüzgâr" şarkısından sözlü yapmıştı bir kere hatırlıyorum.
Artık bence bu flüt olayı aşılmalı okullarda, gençler ne çalmak istiyorsa o çalınsın.2011 yılındayız..Daha güncel olunabilir diye düşünüyorum..
Adore
Anladığım kadarıyla neredeyse herkes flüt çalmış..
Ben asla böyle bir şey yapmadım..
Eksikliğini de hiç hissetmedim.
Ben, koyun otlatırken kaval çalan "Büyükbaba"yı dinlerdim.
İn Cin top oynarken, kelebeğin kant sesini bile farkettiğiniz bir sessizliği düşününüz.
Kavalın nağmeleri ovaya yayılıyor..
İçli bir sesin verdiği huzuru her zerrenizde hissediyorsunuz.
Ara sıra koyunlardan biri mmmmmmmmeeeeeeeeö diye size katılıyor.

...............
Kalenin bedenleri yar yar yar yandım
Koyverin gidenleri şinanay yavrum şinanay nay
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.