Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Mevlana Celaleddin Rumi
Anılarım.Net > NOSTALJ VE MAZ > airler, iirler ve Yazarlar
ari maya
MEVLANA CELALEDDIN RUMI hayati ve siirleri

Mevlna 30 Eyll 1207 yilinda bugn Afganistan sinirlari ierisinde yer alan Horasan yresinde, Belh sehrinde dogmustur.

Mevlna'nin babasi Belh sehrinin ileri gelenlerinden olup sagliginda "Bilginlerin Sultani" nvanini almis olan Hseyin Hatib oglu Bahaeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rkneddin'in kizi Mmine Hatun'dur.

Sultn'l-Ulem Bahaeddin Veled, bazi siyasi olaylar ve yaklasmakta olan Mogol istilasi nedeniyle Belh'ten ayrilmak zorunda kalmistir. Sultn'l-Ulem 1212 veya 1213 yillarinda aile fertleri ve yakin dostlari ile birlikte Belh'ten ayrildi.
Sultn'l-Ulem'nin ilk duragi Nisbur olmustur. Nisbur sehrinde taninmis Mutasavvif Ferdddin Attar ile de karsilasmistir. Mevlna burada kk yasina ragmen Ferdddin Attar'in ilgisini ekmis ve takdirlerini kazanmistir.1222 yilinda Karaman'a gelen Sultn'l-Ulem ve ailesi burada 7 yil kaldi. Mevlna 1225 yilinda Serefeddin Lala'nin kizi Gevher Hatun ile Karaman'da evlendi. Bu evlilikten Mevlna'nin Sultan Veled ve Aleddin elebi adinda iki oglu oldu. Yillar sonra Gevher Hatun' u kaybeden Mevlna bir ocuklu dul olan Kerra Hatun ile ikinci evliligini yapti. Mevlna'nin bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Alim elebi adli iki oglu ve Melike Hatun adli bir kizi dnyaya geldi.Sultn'l-Ulem, 12 Ocak 1231 yilinda Konya'da vefat etti. Mezar yeri olarak Seluklu Sarayi'nin Gl Bahesi seildi. Gnmzde mze olarak kullanilan Mevlna Derghi'na bugnk yerine defnedildi.Mevlna 15 Kasim 1244 yilinda Sems-i Tebriz ile karsilasti. Mevlna Sems'te "mutlak kemlin varligini" cemalinde de "Tanri nurlarini" grmst. Ancak beraberlikleri uzun srmedi. Sems aniden ld. Mevlna Sems'in lmnden sonra uzun yillar inzivaya ekildi. Daha sonraki yillarda Selhaddin Zerkubi ve Hsameddin elebi, Sems-i Tebriz'nin yerini doldurmaya alistilar.

Yasamini "Hamdim, pistim, yandim" szleri ile zetleyen Mevlna 17 Aralik 1273 pazar gn Hakk'in rahmetine kavustu. Mevlna'nin cenaze namazini vasiyeti zerine Sadrettin Konevi kildiracakti. Ancak Sadreddin Konevi ok sevdigi Mevlna'yi kaybetmeye dayanamayip cenazede bayildi. Bunun zerine Mevlna'nin cenaze namazini Kadi Siraceddin kildirdi.
Mevlna lm gnn yeniden dogus gn olarak kabul ediyordu. O ldg zaman sevdigine, yani Allah'ina kavusacakti. Onun iin Mevlna lm gnne dgn gn veya gelin gecesi manasina gelen "Seb-i Ars" diyordu ve dostlarina lmnn ardindan ah-ah, vah-vah edip aglamayin diyerek vasiyet ediyordu

BASKA YARINLAR

Bugn yznde bir baska gzellik var senin,
bugn dudaginda baska bir tad var,
boyunda baska bir ycelik.
Bugn kirmizi gln bir baska daldan.

Ayin gkyzne bugn sigmamis.
Gklere benzeyen ggsn bugn daha genis.
Hangi yanindan kalktin bu sabah, syle,
bir baska kavga var dnyada senin yznden,
dnyada bir baska gidis

Biz senin gzlerinden grdk
arslanlara meydan okuyan o ceylani,
Baska bir ovasi var o ceylanin bugn
iki cihandan da disari

Seven insanin ayagi mi yok,
iste ona lmszlk kapandi.
Yukarlarda onunla uar gider.

Gzlerinin denizinde onu arama.
Oinci bir baska denizde.

Bakarsin bugn sever bu yrek,
yarin sevilir bakarsin.

Yregimin znde baska yarinlar var.

BEN BENDE DEGIL

Ben bende degil, sende de hem sen, hem ben,
Ben hem benimim, hem de senin, sen de benim,
Bir yle garip hale bugn geldim ki
Sen benmisin, bilmiyorum, ben mi senim.

BIZIM CANIMIZA GELSIN

Hastaliklar senden uzak olsun, ey canlarimizin rahati,
ey gren gzmz,
kem gzler senden uzak olsun!

Bedenin saglam olsun, ay yzl gzel,
glgen basimizdan eksik olmasin!

Gl bahesine benzeyen yzn,
o gnl otlagimiz,
ovamizin yesilligi,
nasilsa hep yle kalsin,
hep yle taze, yesil.

Bizim canimiza gelsin
senin bedenine gelen agri.

GEL

Gene gel, gene.
Ne olursan ol, ister kafir ol,
Ister atese tap, ister puta,
Ister yz kere tvbe etmis ol,
ister yz kere bozmus ol tvbeni...
Umutsuzluk kapisi degil bu kapi,
Nasilsan,
yle gel...

HEP O

Ask geldi, kan gibi
Damarlarima derime doldu.
Beni benden aldi,
Varligimi sevgiliye doldurdu.
Kisaca;
Bana benden kalan bir ad;
Ancak tesi hep o...

OLDUGUN GIBI GRN

Gnes gibi ol sefkatte,merhamette.
Gece gibi ol ayiplari rtmekte.
Akarsu gibi ol keremde,cmertlikte.
l gibi ol fkede ,asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette.
Ya oldugun gibi grn,ya grndgn gibi ol.

elvina
Demedim mi?

Oraya gitme demedim mi sana,
seni yalniz ben tanirim demedim mi?
Demedim mi bu yokluk yurdunda hayat esmesi ben'im?

Bir gn kizsan bana,
alsan basini,
yz bin yillik yere gitsen,
dnp kavusacagin yer ben'im demedim mi?

Demedim mi su grnene razi olma,
demedim mi sana yarasir otagi kuran ben'im asil,
onu ssleyen, bezeyen ben'im demedim mi?

Ben bir denizim demedim mi sana?
Sen bir baliksin demedim mi?
Demedim mi o kuru yerlere gitme sakin,
senin duru denizin ben'im demedim mi?

Kuslar gibi tuzaga gitme demedim mi?
Demedim mi senin umani saglayan ben'im,
senin kolun kanadin ben'im demedim mi?

Demedim mi yolunu vururlar senin,
demedim mi soguturlar seni.
Oysa senin atesin ben'im,
sicakligin ben'im demedim mi?

Trl seyler derler sana demedim mi?
Kt huylar edinirsin demedim mi?
lmezlik kaynagini kaybedersin demedim mi?
Yani beni kaybedersin demedim mi?

Syle, bunlari sana hep demedim mi?
alibaba
Mevlana nin eserleri arasinda gnlk hayata iliskin konularin da islendigi bir kitabi vardir. Ismi Fihi mafih. Milli Egitim Bakanligi yayinlari arasinda mevcuttur. Mevlananin bulundugu meclislerde konustuklarinin, sevenleri tarafindan kaleme alinmasi suretiyle vucuda getirilmis bir eserdir. Bu kitabi okuduktan sonra insan nasil bir baskasinin kalbini kirabilir diye dsnmsmdr. Ama fke ve cehalet zaman zaman hepimizin basiretini bagliyor. Sonra sz sirasi yine Hz. Mevlanaya geliyor
yz bin kere tvbeni bozmus olsan da yine gel.
vertigo
Akil, ask ve can! Bu gendir. Her derde are, her yaraya merhemdir.

Mevlana Celaleddin Rumi
mavi
mevlana ile ilgili bylesine gzel bir baslik ailmis olmasi ok gzel benim gibi mevlana asigi birisini ok mutlu etti  bundan byle bu basliga bol bol mevlananin sylemis oldugu o muhtesem szlerden buraya bol bol yazacagim demektir bu iste ilk szlerim.
"Aslolan sevmektir.Insan kendisinde bu hissi duyunca onu arttirmak iin alismalidir."

"Gerek asiga asktan baska hersey haramdir."
mavi

Eger Gl'n vasiflarinin serhini devamli,durmadan sylesem,yzlerce kiyamet geer de o yine bitmez."Mevlana

"Gl kokusu tasiyan bilgi canda isik;gl destesi gturmeyen kervan bedene kuru yk."Mevlana
okseybilenkiz
en sevdigim  ve sik sik tekrar ettigim sz  sudur:

''ne kadar bilirsen bil bildigin karsindakinin anladigi kadardir''
mavi
Caninin iinde bir can var, o cani ara!
Daginin iinde bir hazine var, o hazineyi ara!
A yryp giden sf, gcn yeterse ara;
Ama disarida degil, aradigini kendinde ara!”(Rubler I, 43)
Mevlana
vertigo
aradigin neyse,seni bekleyen de odur..

Mevlana Celaleddin Rumi
mavi
"Aslolan sevmektir.Insan kendisinde bu hissi duyunca onu arttirmak iin alismalidir."
"Gerek asiga asktan baska hersey haramdir."
"Her insan byk bir alemdir.Insan dsnceden ibarettir,geri kalan et ve sinirdir."
"Ben yasadika Kur'an'in bendesiyim.Ben HZ.Muhammedin ayaginin tozuyum.Biri benden bundan baskasini naklederse ondanda bizarim,o szdende bizarim,sikayetiyim."
"Gnes olmak ve altin isklar halinde ummanlara ve llere sailmak isterdim.Gece esen susuzlarin ahina karisan Yz rzgari olmak isterdim." Mevlana Celalittini Rumi
2007 yili unesco tarafindan Mevlana yili olarak ilan edildi ve bu konuyla ilgili bir ok etkinlik dzenlendi sadece lkemizde degil btn dnyada taninan ve sevilen bu byk islam alimini daha iyi taniyabilmek ve fikirlerini sizlerle paylasabilmek iin bu topige sik sik onun szlerini yazmaya alisiyorum ve sunuda ilave edeyim iinde bulundugumuz haftada yani 2,9 Aralik Mevlana haftasi olarak kutlanir umarim bir gn hepimiz onun evrensel olan sevgi ve hosgr mesajini gerek anlamda anlar ve hayatimaza katariz.Bir Mevlana asigi
okseybilenkiz
bir beste ol .ardindan hasretle sylesinler.
mavi
 Iyi dostu olanin aynaya gereksinimi yoktur. Mevlana
mavi
Kendine gel yepyeni bir sz sylede dnya yenilensin.Szn ylesine bir sz olmaliki dnyanin sinirini bile asmali,sinir nedir,l ne?Bilmemeli. Mevlana
vertigo

rnek Alinacak Bir Tevazu

Bir adamcagiz kt yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alir. Neden sonra, yaptiklarindan pisman olur ve hi olmazsa iyi bir sey yapmis olmak iin bunu Haci Bektasi Veli'nin dergahina bagislamak ister. nk o zamanlar dergahlar ayni zamanda asevi islevi gryor.Durumu Haci Bektasi Veli'ye anlatir. Haci Bektasi Veli "helal degildir" diye bu bagisi geri evirir.

Bunun zerine adam Mevlevi dergah
ina ve ayni durumu Mevlana'ya anlatir. Mevlana ise bu bagisi kabul eder. Adam ayni seyi Haci Bektasi Veli'ye de anlattigini ama onun bunu kabul etmedigini syler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar. Mevlana syle der:
- Biz bir karga isek Hac
i Bektasi Veli bir sahin gibidir. yle her lese konmaz. O yzden senin bu bagisini biz kabul ederiz ama o kabuletmeyebilir.
Adam
senmez kalkar Haci Bektasi Veli'ye gider ve Mevlana'nin bagisi kabul ettigini syleyip bunun sebebini bir de Haci Bektasi Veli'ye sorar. Haci Bektasi Veli'de syle der:
- Bizim gnlmz bir su birikintisi ise Mevlana'n
in gnl okyanus gibidir. Bu yzden, bir damlayla bizim gnlmz kirlenebilir ama onun engin gnl kirlenmez. Bu sebepten dolayi o senin bagisini kabul etmistir.
mavi
muhtasem bir hikaye ellerine saglik vertigo.Evet tevazunun zirve isimleri
mavi
"Sevgi ile,bulanik,tortulu sular ari duru bir hale gelir."Mevlana
"Sevgiden ller dirilir.Sevgiden padisah kul olur.Sevgiden bakirlar altin kesilir."Mevlana
mavi
Herkes gnesi grebilseydi,gnesin isiklarina dalalet eden yildizlara ne ihtiya vardi? Mevlana
nderrr
gel gelki ayriliginla ne akil kaldi bende ne din.

su yoksul gnlden karada gitti sabirda.
canavimdeki yanisi kalbimdeki siziyi sorma.
anlatmaya sigacak seyler deil bunlar.
gellll.
varliginda kizarmis ekmek gibi al al yzm.yoklugunda kuruyup yerlere dklmsm.
gelde bu taoraklardan tpla beni.
ayna gibi yznden hayaller topladigim.
simdi bak bana yzm nasil sap sari nasil bumburusuk.....

byk stat in sems ayriligindan sonra yazdigi agtlardan biri...
nderrr
hergn bir yere konmak ne gzel

bulanmadan donmadan akmak ne hos

dnle beraber gitti cancazim
ne kaadr sz varsa dne ait simdi yeni seyler sylemek lazim.....
alikusu

Hayalin gnlmze tekrar geldike

Kaybettigimiz zavalli  gnlde eski yerine dner.

mrmz geip gitse, geride tek nefesimiz kalmasa bile,

Hayalin bize gelince sanki gemis nefeslerimiz geri gelir.

------------------------------------------------------

Dost benim dsmanimla ok oturunca,

artik bana dostla birlikte oturmak yakismaz.

Dikenle birlikte oturan glden sakin,

yilanla beraber yasiyan sinekten uzak  ka.

---------------------------------------------------------------

Ikbal sahiplerinin nefesi hos gller gibi kokar.

Bahtsizlar ise sert dikenler gibi serkes olurlar.

Gl ile yoldaslikta diken, ancak yumusakligi  ile atesten kurtulur.

Yoksa  dikenle yoldaslikta gl, ates iinde kalir.

Rubailer den

mavi
Asiklarin gnllerinin yanisiyla gz yaslari olmasaydi,dnyada suda olmazdi ateste.Mevlana
mavi
"Ham olan hi pimiin halinden anlarm."
"Topraktan olan beden ak ile yceldi,bu tesirle da bile coup oynad."Mevlana
creed
Bak..Bil ki domuzlarn nne inciler serilmez
Mcevherden sarraflar anlar ancak,bakas bilmez
Ne farkeder ki kr insan iin elmas da bir cam da
Sana bakan kr ise, sakn kendini camdan sanma...

Ne sylenebilir ki bunu yazan bir beyin iin? Binlerce iyiliklerle dolu sfat eklesen 'Mevalana' adnn nne yinede tarifi eksik brakm olursun...
mavi
"Ney der ki:"Beni kamlktan kopardklarndan beri iniltim ,kadn ve erkek herkesi alatt."
"Dile kulaktan baka talip yoktur."
"Dostundan ayrlan,ne kadar konusa da o,yine dilsizdir." Mevlana
mavi
Batl insan Mevln'y neden okuyor?

Mevln'nn son yllarda Bat'da en ok okunan air olduunu biliyoruz. ok gzel bir ngilizce ile yaplan tercmeleri yz binler satyor. iirleri kaset ve CD'lere okunuyor.

Madonna gibi nl sanatlar albmlerinde ondan iirlere yer veriyor. Bylece hem ona olan sevgi ve sayglarn, hem de onu sevenlere ulamay hedefliyorlar. in ilginci ise, onu okuyanlarn her din, inan, rk ve kesimden olmas. Hlbuki daha on yl ncesine kadar sadece akademik evreler onu tanyordu. Bugn ise, Amerikan edebiyat hayatnda heyecan verici edeb ve felsef bir g olmu. En nemli yanlarndan birisi ise, kimseyi incitmeden mesajn ulatrmas ve herkesi kucaklamas; kimseyi "teki" olarak grmemesi. Bundan dolay, Mevln sradan bir sufi; Hindu, Budist veya Yahudi mistik gibi grlemez. O, kendini gerekletirerek insan olmann zirvesinde olan biridir (insan- kmil). Bu seviyeye km insanlar, iinde doduklar ve bydkleri kltr ve lkenin snrlarna smaz; tm insanla ular ve hitap ederler. Mevln'nn iirlerinin bugn kiliselerde, sinagoglarda, Zen manastrlarnda; New York'un sanat merkezlerinde okunmasnn ve yanklanmasnn nedeni de budur. yle grlyor k, o tm insanln Mevln'sdr. Peki, insanlar neden Mevln'y okuyorlar? Onda ve iirlerinde neler buluyorlar? On nc yzyln Konya'snda yaam olan Mevln kreselleen dnyaya ve ada insana ne verebilir ki?

R OKUMAYI SEVMEYENLER BLE...

Bu sorular birok insann zihnini kurcalyor. Bu sorulara verilecek cevaplar birok adan nemli olacak. Bir yandan Batl okuyucunun eilim ve ilgisini gsterirken, dier yandan Batl okuyucuya hitap eden veya etmek isteyenlere nemli ipular sunacak. Bat'da yaayan Mslmanlar da bu cevaplardan yararlanabilir. En nemli ve anlamls ise, Mevln'nn yaad topraklarda yaayan, onun teneffs ettii havay soluklayan hemerilerinin, yani bizlerin karaca ders olsa gerek.

Amerikallarn Mevln'y neden okuduunu ve onda neler bulduunu merak edenlerden birisi de Shahram Shiva. Mevln'nn iirlerini ilk kez duyduunda ona hayran olmu ve birok iirini ngilizceye tercme etmi. Shiva, ayn zamanda stand-up programlarnda ve zel toplantlarda Mevln iirleri okuyor. Kaset ve CD'leri de var. nsanlarn neden Mevln'y okuduklar konusundaki merakn gidermek ve iin asln renmek iin yaklak elli kiinin katld bir alma (workshop) dzenlemi. Katlmclardan neden Mevln'y okuduklarn tanmlamalarn istemi. Her katlmcnn syledikleri dikkatle kaydedildikten sonra snflandrlarak deerlendirilmi. Shiva katlmclarn verdii cevaplar byk bir dikkatle inceledikten sonra elindeki verileri on iki farkl grupta toplam. Bylece insanlarn Mevln'y okumalarnn on iki nedeni ortaya km:

Entelektel olmamas: Din her eyden nce bir duygu iidir. Katlmclar Mevln'nn akllarndan ok, kalplerine, i lemlerine ve adeta kendilerine hitap ettiini belirtmiler.

Farkl anlam seviyeleri: Katlmclar Mevln'da eitli anlam seviyeleri tespit etmiler. Tpk bir gl sarmalayan yaprak katmanlar gibi, onun iirlerinde de eitli anlam boyutlarn kefetmiler. Mevln'y okuduka ve rendike, onun derinliini daha iyi anlamlar. Bunun sonucu olarak daha derinlere dalma konusunda cesaretlenmiler.

Vahdet/Birlik: Mevln'nn iirlerinde akseden birlik, ahenk ve btnlk onlara ok ekici gelmi.

Dost ve arkada: Katlmclarn byk ounluu Mevln'y okurken onu bir arkada olarak grmler.

Kiisel iliki: Mevln'y okumak kiisel deneyim. Daha dorusu varolusal kiisel bir tecrbe. Onun hayranlar, lemin ve kendilerinin anlamn arama ve bulma srecine katlmlar. Adeta onun yol arkada olmaya almlar.

Rahmet ve huzur: Mevln'y okuyanlarn ortak bir kanaati ise onu her okuduklarnda kalp ve gnllerini bir rahmet ve huzurun kapladn bizzat tecrbe etmiler.

Hasret ve zlem: Mevln'nn iirlerinde mutlak sevgiliye olan ak ve zlem onlar ok etkilemi. Mesnevi'yi okuyarak ve hissederek onun bu duygularna ortak olmak istemiler.

Ak ilikisi: Bazlar Mevln'ya k olduklarn itiraf etmi.

Dinler aras kpr: Katlmclara gre Mevln, Bat'da yaayan Mslmanlar ile gayrimslimler arasnda bir kprdr. Mevln vastasyla birok Mslman, ABD'de toplum nezdinde hsn- kabul grm. Mevln'y okuyan, seven ve ona k olan birok Batl, lkelerinde yaayan Mslmanlarla gzel ve olumlu ilikiler gelitirmi. Mevln farkl kesimleri birbirine yaknlatrm. ok kltrl bir toplumda birlikte yaamalarna katkda bulunmu.

iiri sevmeyenler: Baz katlmclar aslnda iir okumay sevmediklerini, ancak Mevln'nn iirlerini okumay sevdiklerini zellikle vurgulam.

Srece katlma: Katlmclar Mevln'nn kendini mkemmel bir ekilde ifade ettiini; kendilerinin de bu srete ona sadece katldklarn belirtmi.

Rehber ve mrit: Katlmclar Mevln'y manevi bir rehber ve mrit olarak grdklerini vurgulamlar.

KLTRLERARASI DYALOG N PULARI

Bat'nn "kendi kurumsal din ve inanlarnn tesinde manevi" bir aray iinde olduunu belirten Talat Halman, "Mevln Mevsimi" olarak tanmlad bu ilgiyi ok gzel zetliyor: "Tasavvuf, insanla Tanr arasnda dorudan bir ruh ba, bir ak ilikisi zerinde durduu, geleneksel din kurallarn ve kurumlarn at iin, sayg ve sevgi gryor. Buna Mevln'nn insanclln, cokulu ve sevecen iirini, ba ve bar ruhunu, insan gndelik yavan yaantlarn ok tesine gtren vecdini ekleyin. Bir de sema'nn semavi grkemini..."

Grld gibi, Bat'nn Mevln'y okuma nedenleri farkldr ve bizler iin nemli mesajlar iermektedir.

Medeniyetler aras ittifak iin bir zemin aranrken,

kltrleraras/dinleraras diyalog iin almalar yaplrken onda ok ey bulacamz ak. Bat'daki Mslmanlar ise Mevln'y ve retisini tandklar lde bulunduklar toplumlarda daha ok kabul grecekler. slam' ve kendilerini anlatmada Mevln'nn bir beyiti, ondan yaplan bir alnt veya hikyecik onlara ok yardmc olacak. Konumalarna balamadan dinleyicilerine ney dinletmeleri her eyi farkl yapabilir. Asrlarn, cehaletin ve kt niyetlerin aramzda ina ettii grnmez kaln duvarlarn nasl ykldna ahit olacaklar. Bat'daki Mevln hayranlarnn ve uzmanlarnn nclerinden olan Kabir Helminski'nin szleri kulaklarmda nlyor: "Mevln kabrinden kalkm slam' anlatyor. Hem de tm insanla".

PROF. DR. BRAHM ZDEM
Bir Gazeteden alntdr...
Bu yaz buraya Mevlanann lm yldnm nedeniyle alnmtr.
mavi
Mevlana...Getiimiz gnlerde kendisini ziyaret etme ansn yakaladm. eriye girer girmez insan inanlmaz duygular saryor, neye uradnz anlayamyorsunuz. Ona kar olan sevgim kat be kat artt. Sanrm nmzdeki iki yl boyunca kendisini bol bol ziyaret edeceim.
mavi
Mevlana Celaleddin-i Rumi:Akn Dans

Onu anlatmaya ne benim kelimelerim yeter nede bilgim. Karmda asrlar zamanlar am her bir gnle ayr ayr girmi bir sevgi kahraman var.
“indeki derinlikleri zen yaln bir insan” diyor onu anlatmaya alan dnyann br ucundan hayatn onu anlamaya almakla geirmi bir gnl insan .Evet her bir sorunu almayacakm gibi gzken her engeli sonsuz sevgisiyle aan ve kalpleri fethetmeyi baarm, sevgi kahraman o. 13. Yzylda dnyay Mool istilasnn sard karanlk bir devirde bir gne gibi dodu, Mevlana.Savalarn gzyann her bir yan sard bu karanlk devri sonsuz sevgisiyle aydnlatmak iin adeta.Hayat hep okumakla renmekle geti,slam filozoflarnn,slam Alimlerinin hayatlarn ve eserlerini okudu yunan filozoflarn okudu,hep okumak ve renmek zerine bir hayat yaad.Ve bir gn hayatna nerden geldii tam olarak bilinmeyen bir dost girdi Mevlana’nn,ite bu dost asl Mevlana’y Mevlana yapacakt. ems-i Tebrizi yle bir dost ki ems Mevlana’ya o gne kadar okuduu btn kitaplarn kapaklarn kapattrd ve sonsuz olan ve asl okunmas gereken ve her babayiidin okuyamayaca sonsuz bir kitabn kapan atrd “AK” kitab.yle ki Mevlana emsi tanmadan nceki dnemi iin “Hamdm” ve emsle “Pitim Yandm” diyor.Etrafmzdaki btn dostlarn ems gibi olmas dilei ile…yle bir ak deryasna dalyor ki Mevlana onu aramaya balyor ve”Hiristiyanlarn kiliselerine,Mecusilerin ateine,Hindu ve Budistlrin tapnaklarna baktm sonra Kabe yi iki defa tavaf ettim ki Kabe fakirlerin ve gariplerin sananadr onun dahi iine baktm bulamadm daha sonra dnm kendi gnlme baktm ve onu orda buldum.”Diyor ve lahi ak ancak insann kendi gnlnde bulabileceini sylyor.Tpk bir Kuran- Kerim ayetinde Allahn(c.c) haber verdii gibi “Ben sizlere ahdamarnzdan daha yaknm.” Diyor ayette.te Mevlana da bunu haber veriyor onu uzakta deil gnlnde ara…
“Sen bensin,ben senim,sen bensen,ben sensem,bu senlik benlik niye.” Diyerek insanln en byk yaras olan ayrmcla sanki son noktay koyuyor.Mevlana tpk gne gibi yer yznde var olan btn canllar sonsuz sevgisiyle kucaklyor.Gnein fakir zengin,gzel irkin,siyah beyaz,u yada bu diyerek ayrt etmeden herkese eit miktarda nlarn ve scakln gndermesi gibi Mevlana da hi bir eyi ve hi kimseyi ayrmadan sevgisini btn dnyaya yayyor. Bugn dnya onu anyor onu konuuyor.

Sevgide gne gibi ol, dostluk ve kardelikte akarsu gibi ol, hatalar rtmede gece gibi
ol, tevazuda toprak gibi ol, fkede l gibi ol, her ne olursan ol, ya olduun gibi grn, ya grndn gibi ol.

Sevgi aclar tatllatrr
Sevgiden, aclar tatllar; sevgi yznden bakrlar, altn olur.
Sevgi yznden tortular durulur, arnr. Sevgiden dertler if bulur, saalr.
Sevgiden, l dirilir; sevgi yznden pdih kul kesilir.

ok nemlidir Mevlana iin sevgi.Keke onun gibi olabilsek onun sevgisini,hogrsn btn dnyaya hakkyla anlatabilsek.

Bu film iin bu sitede bir balk aamazdm nk yeni bir film fakat buaraya yazabileceimi dndm. Ben izledim ve beendim bir takm eksiklikleri var ama yinede izlenmeyi hak ediyor...
mavi
Eekten eker esirgenmez ama eek doas gerei otu beenir...
Mevlana
mavi
Bir eb-i Aruz daha geldi...Seven sevdiine kavutu, bizlere arkasndan bakmak dt...

Mevlana Celaleddini Rumi geti bu fani dnyadan. Bedeni fani idi kayboldu gitti fakat yle eyler syledi ve o kadar gzel bir hayat yaadki onu fani,yok olan, olmaktan kurtard...Sevdi sevildi, hep hogr ile bakt etrafna o kadar hogrdki "Ne olursan ol yine gel,ister mecusi,ister hristiyan,ister atee tapan ol, yzbin defada bozmu olsan tvbeni yine gel,bu kap umutsuzluk kaps deil" dedi. Umut datt umudunu yitirmilere, sevgi datt sevgiyi unutmulara, merhamet datt en kat kalplilere ve AK datt lahi AK, gerek ak unutup ak baka yerlerde arayp hsrana urayanlara. Bu fani dnyadan bir Mevlana geti ama gitmedi!!! Dnyann drt bir yannda insanlarn gnllerinde sonsuz sevgi ve hogrs ile yaamaya devam ediyor...Sustu!!! ama "Dinle Neyden" diye balad sze. SEN sus ney konusun demek ister gibi...Susupta dinleyenlerden oluruz dilerim... Sevgilinin yannda rahat uyu yce pir...
mavi
Hz. Mevlana
zlme!..
Dert etme can!..
Grebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, yryebiliyorsan.........
Ne mutlu sana!..
...Elinde olmayanlar syleme bana...
......Elinde olanlardan bahset can!…
zlme!..
Geceler hep kimsesiz mi geecek?.....
Gidenler dnmeyecek mi?..

Yitirdiin her ne ise; bir bakarsn yamurlu bir gecede..

Veya bir bahar sabahnda karna km...

Bil ki! Gzellikler de var bu hayatta...

Gel Git’lerin olmad bir hayat dnebilir misin?..
“Hzn olgunlatrr” ...
“Kaybetmek sabr retir”..
nee
" Ne olurdu, seninle tatllasaydm; yaay zaten ac.
Ne olurdu, sen raz olsaydn benden de, herkes kzsayd bana.
Ne olurdu, seninle aram dzgn olsayd da,
btn alemlerle aram alsayd, dnya yklp yansayd.

Sen beni sevdikten sonra maln mlkn deeri mi olur?
Zaten toprak stnde ne varsa hepsi de toprak olacaktr.
Alem O?nunla kaimdir ve O?nsuz olan hibir ey yoktur.
O'nun rzas, rahmeti, bereketi ve tecellisi olmayan hibir eyin deeri yoktur"... ''

Mevlana

Bir canm, gel gr ki var yz bin tenim, Neyleyip, netsem ki azm sr benim. Bunca insan var, "benim" hep "ben" diyen, Yok ki bir er, sylesin tek "ben senim."

**

Ayn ruhtan ycelen bir nice unsur gibiyiz, ki can-ire biriz, sonsuza yansr gibiyiz. Bir gzel anlam elbet olacak sevgimizin; Bil ki sen bende ve ben sende birer sr gibiyiz.

**

Anlamaz olgun adamdan bil ki ham, Sz uzar, kesmek gerektir vesselam!

**

Mmkn m bu, olsun ruhumuz ilgisiz? Sen bende ve ben sende doar, gizleniriz. Sen ben deyiim anlatabilmek iin, Sen ben aramzda yok ki gerekte biliriz.

**

Sabr, gamdan kurtulmak iin anahtardr.
mavi
Yorulacaksan zorlanacaksan ikayeti olacaksan keklere snacaksan sze "ama" diye balayacaksan, girme AK yoluna...AK youlnda "U" dn yoktur !!!..AK derki sana: Yolumdaysan bam feda yoluna ama bil ki senin de ban isterim yoluma !!!...Kahr, kapris gelecekse senden amenna !!!...
Ama ayana diken batarsa yolumda ah edip vahlanma !!!...AK bilek gc deil yrektir...Yrein yetmiyorsa dme yollara !!! Hz. Mevlana...
superisi
"Sen benim gnlmde olduka, Yemen'de de olsan benim yanmdasn. Eer sen benim gnlmde deilsen, yanmda da olsan Yemen'de saylrsn. '' Mevlana
mavi
nsanlar mauk aramyorlar, bencil duygularna kle aryor. Kle buluyor ama ak bulamyor...
mavi
nallah bu akam kuzenimle gnller sultan Mevlanay ziyarete gideiz. Allah hayrl yolculuk versin ve ok samimi ve feyizli bir vuslat nasip etsin, yaatsn... ok zledim byk piri cray.gif nallah zlemimi bir nebzede olsa gidereceim. Laie_22mini.gif bol bol dua etme yaklayor. bow.gif
mavi
Evet dndk vuslat yolculuundan. Kavumak sevin verici, ayrlk ise can yakc ve hznl. emsten ok etkilendim bu sefer, beni kendi iklimine ekti, vardmz huzurundan bir trl ayrlamadk. Sema ayr bir cokuluydu benim iin.

Sema bir tr ibadettir Mevlana ve emsin birlikte yapt ve sema bir ov deildir. Ama ben bu gezimde unu fark ettim Sema izlemeye gelen insanmz ok bilinsiz nereye neden geldiklerini ve ne izlediklerini bilmiyorlar maalesef. Daha en bata uyaran salon grevlisi Sema alklanmaz diye. Sema biter bitmez ak akc olan halkmz bir alk patlatt. Gelde sinir olma. Gerekten baz eyleri sabretmek iin Mevlana olmak gerekiyor.
Adore
10 ciltlik Mesnevi erhi mutlaka okunmas gereken bir eserdir diye dnyorum.

nsanlarn belli bir ya atktan sonra kendini okumaya vermesi ne kadar mantkl bilemiyorum.

Genlie doru temel yaynlar okutmann bir yolunu bulmak gerekiyor.

Tabii ki derin konu tartlmas gerekir.

Dizi dizi dizilerle nereye gideceimizi dorusu ok merak ediyorum.

zetlersek..

"Mevlana'nn tek bir sz bile insan yaamna yn verecek kadar gldr" diyelim.
Adore
Etme

Duydum ki bizi brakmaya azmediyorsun, etme
Baka bir yar, baka bir dosta meylediyorsun, etme

Sen yadeller dnyasnda ne aryorsun yabanc
Hangi hasta gnlly kasdediyorsun, etme

alma bizi bizden, gitme o ellere doru
alnm bakalarna nazar ediyorsun, etme

Ey ay felek harab olmu, alt st olmu senin iin
Bizi yle harab, yle alt st ediyorsun, etme

Ey makam var ve yokun zerinde olan kii
Sen varlk sahasn yle terk ediyorsun, etme

Sen yz evirecek olsan ay kapkara olur gamdan
Ayn da evini ykmay kastediyorsun, etme

Bizim dudamz kurur, sen kuruyacak olsan
Gzlerimizi yle ya dolu ediyorsun, etme

Aklarla baa kacak gcn yoksa eer
Aka yleyse ne diye hayret ediyorsun, etme

Ey cennetin cehennemin elinde olduu kii
Bize cenneti yle cehennem ediyorsun, etme

ekerliinin iinde zehir zarar vermez bize
O zehiri o ekerle sen bir ediyorsun, etme

Bizi sevindiriyorsun, huzurumuz kaar yle
Huzurumu bozuyorsun, sen mahvediyorsun, etme

Harama bulaan gzm, gzelliinin hrsz
Ey hrszla da deen, hrszlk ediyorsun, etme

syan et ey arkadam, sz syleyecek an deil
Akn baygnlyla ne mek ediyorsun, etme
rainbowbrite
sevgili ol ve sevgiliyi gr.

gnl ol ve dostu gr.

yryen servilerin ardnca

akar sular,

gl bahelerini gr.

Mevlana.
Adore
Dn Gece

Ne gzel geceydi dn gece, ne gzel geceydi:
Onunla sarma dola, dudak dudaa
Talih kaps ardna kadar ak
Gne kucamzda.

Ne gzel geceydi dn gece, ne gzel geceydi:
arap tasn her sunuunda
Diyordu aklna bana al.
Hani dn gece akln da tam srasyd ya!
Candy
Senden nce kitaplarda aryordum derinlii. Kitaplardan utanyorum. Sen btn kitaplardan daha derinsin, sana yazdm mektuplardan utanyorum, kendi kendini oku.

Karanlklardaym ve cinnetin sesi yzm kamlyor: bir bayku kahkahas, bir kobra sl.. karanlklardaym. Zindanm aydnlatan tek k cvltlarnzd. Yldzm benim ve uzaklardasnz.

Ah ah! Gnlm ilem, akm, kederim, acm, gnlm! Sustuka ho ge...imlim, dile geldike parlayan alevim. Kopup salan gerdanlnda soylu nedimelerini savrulan incileri yere inen hznlerim. Aramadan bulduum yola koyulmu gm. Bir trl kavuamadm, kavumaya doyamadm. Dnda olamadm, iinden kamadm. Gecelerin hkimi, gzyalarmn pnar efendim. Tozunu ykamaya eriemediim, pasn silemediim. Karanlm, Gne'im. Gnlm, aziz dostum! Nerelerdesin, ya dn artk yurduna, ya da iki satr yaz bize. Kim gcendirdi senin o nazende yreini, hangi kem sz, hangi sinsi nazar seni benden kopard?

Ey dnyann zarifi! Selam senin zerine olsun. Benim hastalm ve salm senin elindedir. Kulun derdinin derman nedir, syle. Bu, eer alrsam senin dudaklarndan aldm pcktr. Eer vcudumla senin hizmetine ulamazsam ruhum ve kalbim senin yanndadr. Madem ki szsz hitap olumuyor, o halde dnya niin "buyur"'la doldu?

Benim gurbetimin ad ne ems..?
Hlime bir isim koy!
Yalnz mym?
Hasta mym?
Garip miyim?
Ben nerdeyim?
Ben neyim ems?
Harf bir manadr,manas kendindedir.
Benim harflerimi hangi rzgrda savurdular ems?
Nefsine malup olamayan, akta galip olur demitin ya, imdi syle ;
Malup muyum, madur mu ?

Karanlkt yreim, bir ems koydum.
"k"'a atm, sevgilinin sofrasnda doydum.
Sevgili beni unutmu duydum.
Ben ki; Sanrdm mauk iin vazgeilmez bir huydum.
Sustum!..
nk henz ak denizinde, bir damla suydum!!!

Btn bunlarn zerine ney nasl olur?

Adore
Sevmeyi rendim.
Sonra gvenmeyi...
Sonra da gvenin sevgiden daha kalc olduunu,
sevginin
gvenin salam zemini zerine kurulduunu
rendim.

nsan tenini rendim.
Sonra tenin altnda
bir ruh bulunduunu...
Sonra da ruhun aslnda
tenin stnde olduunu rendim.

Gitmeyi rendim.
Sonra dayanamayp dnmeyi...
Daha da sonra kendime ramen gitmeyi...
sahaf
nsan dilinin altnda gizlidir.
Ahuran dostluu dmandan beterdir.
Fikir ona derler ki bir yola ksn,
Yol ona derler ki bir geree ulasn,
Tende g olduka alp kazanmak gerek.
Adore
Ben bir balm,
ak ise
daldm bir derya...

Aktan
gzlerim yal olsa da
o derya
gzyam nerden bilir...

Bam o denizden
karaym desem,
balm ya;
Nefesim Kesilir.
Candy
"Urama bouna, seni ancak grdkleri ve duyduklar kadar anlayacaklar.
Kimse, bir sen daha olamayacak bu dnyada.
Kimse tam anlamyla sende seni bulamayacak.
Gcn yetmeyecek herhangi bir icat edilmi dilde kendini tam anlamyla anlatmaya,
Grdkleri ancak kendi anladklar kadar olacak..."

"Hayrl kederlerimi sen sevdir bana!..
Tpk geceye salan yldzlar gibi;
mrme k olsun, sknt anlarmda ettiim dualar..
Hznlerde olgunlatr beni
Cahilim ok cahilim
Sen yolum ol! Sen sonum ol!"

"Ben syleyeceklerimi kulaa deil gnle sylerim.
nk gnl emindir, ona gven yr..! "

"Yanmak var, Yanmak var...
Odun yannca 'kl' olur,
nsan yannca 'kul' olur..."

Adore
Zaman geldi
Tm umutlarm brakmann
Zincirlerimden kurtulmann
Ve tm nasihatleri frlatp atmann
Cennetten kopmak
plik iplik
Ve birden boluktaym
Akn balarndan kurtulmu
lmn klcyla
Koy kulaklarma pamuu
Ve kapa onlar
Tm bilgece szlere

Ge oldu ve yamur balad
Eve dnme vakti
Yeterince dolatk
Bu bo binalarda
Biliyorum kalmak cazip
Bulumak yeni insanlarla
Geceyi burada onlarla geirmek
Fakat eve dnmek istiyorum

Ayrlalm ve gidelim artk
Herkesin hep niyetlendii ama gidemedii
Elbiselerimiz olmadan yryebileceimiz o yere.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.