Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Gülriz Sururi
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Sanatçılar - Ünlüler
linea
Kesanli Ali Destani, Sokak Kizi Irma, Kaldirim Serçesi gibi müzikallerle ününü pekisirmis, yillarin eskitemedigi ve yaslandiramadigi tiyatro oyuncusu. ( Yaslandiramadigi diyorum geçen yil Istiklaldeki Starbuckslardan birinde karsilastim, sandigimdan çok daha genç ve güzeldi ) Yetenegi ve yaptigi islerin yanisira ilginç göz makyaji ( pek üzücü bir hikayesi var esasinda ) ve degismeyen saçlariyla da anilir.

ari maya
                                           GÜLRIZ SURURI

Annesi: Ilk Türk primadonnasi Suzan Lûtfullah Sururi?

Babasi: Ilk operet kurucularimizdan Lûtfullah Sururi?

Amcalari: Yusuf, Celal, Ali Sururi. Ilk operet tiyatrosu oyuncu ve yazarlari?

Önce annesinin karninda sahneye çikti, sonra Muhsin Ertugrul?un istegiyle 12 yasinda Çocuk Tiyatrosu?nda?

Muhsin Ertugrul, onu yetenekli bulup konservatuara seçti. Orada dönemin önemli hocalarindan tiyatro, san, bale dersleri aldi. Bu arada Sehir Tiyatrosu?nda ufak tefek roller oynamaya basladi.

Küçük yasta hayatini kazanmak zorunda kaldi. Konservatuari bitiremeden bazi özel topluluklarda kendini basroller oynarken buldu.

Büyük ustalarin yaninda çiraklik etti. Kendisi bu döneme çok deger veriyor, ?Tiyatroyu Muhsin Ertugrul?dan ögrendim, sahne rahatligini Muammer Karaca?dan, söhreti Haldun Dormen?de buldum, Engin Cezzar çok yönlü oyunculugumu ortaya çikardi, Haldun Taner ve Güngör Dilmen?in seçkin bir oyuncu olmamda rolleri büyük? diyor.

Tiyatroda oldugu kadar, yazdigi kitaplarla da ünlendi. ?Kildan Ince Kiliçtan Keskince? (Ani), ?Bir An Gelir? (Ani), ?Seni Seviyorum (Roman), ?Girmedigim Sokaklarda? (Öykü), ?Biz Kadinlar? (Gazete yazilari)adli kitaplarinin yani sira,        üç sahnelenmis oyunu ve üç yemek kitabi var.  

Televizyonda bes yil süren, ilk yemekli sohbet programi ?A La Luna?yi gerçeklestirdi. Buna, füzyon mutfaginin ülkemizdeki ilk tanitimi diyebiliriz.

Yemek yapmaktan, dostlariyla güzel sofralarda içki içmekten hoslaniyor. Sigar içmiyor, içenlerle de beraber olamiyor. Kendini ?sinemakolik? olarak tanimliyor.

Son yillarda kizi Miraç Zeynep ile geçirdigi saatlerde mutlulugu ve huzuru yakaladigini söylüyor.

Su siralar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi?nde oyunculuk dersi veriyor, titiz elemeler sonucu seçtigi gençlere birikimlerini aktarmaktan, onlari yazip yönettigi müzikal oyuna hazirlamaktan çok memnun.

tan oral

Kesanli ali destani

Canli maymun lokantasi

ferhat ile sirin

http://www.gulrizsururi.com/ikinci.htm

Çok yönlü gerçek bir sanatçi,onunla ilgili daha fazla bilgi almak için kendi sitesinin linkine bakabilirsiniz.
çember
Engin Cezzar ile yillardir süren çok mutlu bir evliligi var..

Ilk operet primadonnamiz Suzan L. Sururi ile ilk operet kurucularindan tenor Lutfullah Sururi'nin kizi olarak 1929 yilinda Istanbul'da dogan Gülriz Sururi, 12 yasinda Istanbul Belediyesi Sehir Tiyatrolari Çocuk Bölümü'nde oynamaya baslamis. Muhsin Ertugrul tarafindan seçilerek konservatuarda egitim almis. 1962 yilinda esi Engin Cezzar'la kurmus oldugu Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu pek çok ilke imza atmis. Örnegin en fazla yerli oyun oynamis olma rekoru henüz kirilmamis.
leventveziroglu
Annemlerle geçmisde Ümit Utku nun Tiyatro Salonu yüzünden bir ihtilaflari oldugunu duymustum.(ama validenin vefatinda bana ilk bassagligi dileyenlerden biri o olmustu).O zaman Salon bulmak çok zordu,hos gene degisen birsey yok ya..Dört dörtlük buldugum bir tiyatrocudur.Annemin tercümesi olan Sokak Kizi Irma en sevdigim müzikal olmustu,çokda tutuldu,ertesi sene Ayfer Ablanin (Feray)South Pacific adli müzikali  tutmayinca tekrar Irma sahneye konulmus ve giseyi kurtarmisti.Annem Ayfer Ferayin çok yakin arkadasi oldugu için (kendi para kazanacagi halde) Ayferle beraber üzülmüstü..
Bide TV de Gülriz Sururinin sundugu ALA LUNADA birkaç yil evvel Yildiz hanimi konuk etmisti.Konu aska geldi..Gülriz :Askin bas döndürenini severim dedi.
Yildiz hanim:Askda bile bir intizam,bir düzen olmali deyince,Gülriz Ablanin:Yahu öyle hesapli kitapli askmi olur...deyisine hayran olmustum..Aslinda ikiside kendi hayat görüslerini ifade etmekteydiler..
  Gülriz abla Tiyatrocu bir aileden gelmektedir..Diger Sururileride Elhamra Pasajindaki Istanbul Tiyatrosunda yillarca,keyifle seyrettik..
80kuşağı
Kendisini kaybettik haberi de burada :
https://www.ntv.com.tr/sanat/sanatcigulriz-...d10GINuMs-KfYuA
alibaba
"petane" demişti yıllar önce, şimdi o da "petane"

Sanat camiasının başı sağ olsun.

Defnedildikten sonra vefat haberinin verilmesini vasiyet etmiş.

Aşkolsun, varsa ona hakkım helal olsun.
Candy
Onu hep kocaman gözleriyle anımsayacağım..mekanı cennet olsun...
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.