Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Hasta Olduğumuzda
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Hasta Olduğumuzda
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Diğer Kalanlar
november76
Arkadaslar hastalandigimiz zaman verilen ilaçlari hatirlarsiniz, hap ve surup olurdu genelde ve de az da olsa igne.
Çocukken ve de hala öyledir ne kadar büyük olursa olsun hap içmekte zorlanmam. -Tabii sirf içmek istemedigim için kahvaltidan sonra dilimin altina saklayip okula giderken yolda attigim da olustur bunu da inkar etmeyeyim simdi.-
Ancak surup içmekten oldum olasi nefret etmisimdir, surup içmek bir ölümdü benim için her seferinde akla karayi seçerdim o bir kasigi içene dek. Hele bir de süspansiyon seklinde açik pembe renklisi vardi ki sormayin gitsin.
Yalniz bu suruplardan bir tanesi hariçti, onu seve seve içerdim, bir öksürük surubuydu. Üzerinde pembe pembe kiraz resmi olan bir kutusu vardi ki kardesimle ben ona bayilirdik. "Kirazli surup" derdik ona ama simdi adini hatirlamiyorum. Adini bileniniz olabilir mi acaba?
Çocukken 3-4 defa igne vuruldugumu hatirliyorum, ilkinde tam bilmediginiz için ne oldugunu anlayamiyorsunuz ama sonraki seferlerde korkusu ignenin acisindan daha çok can yakiyor.
Bir de hastalanip atesim çiktiginda sirkeli su ile alnimi falan silerlerdi, ondan da hoslanmazdim ama halim olmadigindan sesimi çikaramazdim.
Yine mide bulantisina iyi gelsin diye kaynatilan nane limon benim daha çok midemi bulandirirdi ve asla içmezdim.
Vicksin kokusundan da nefret ederdim, biraz büyüyene kadart annemim vicks kürlerine maruz kaldim ama sonra isyan bayragini çektim.
Su çiçegi oldugumda ise ki orta ikinci sinifta olmustum ve çok fazla döküntüm olmustu ve de bezdirici bir kasinti ve yanma, dök pudrayi dök pudrayi, ise de yaramazdi meret. O bir haftayi hala hatirlamak istemem ve o yüzden de pudra kokusu duymak da istemem. Isin asil can sikici yani ise benden bir yas küçük olmasina ragmen kardesimin döküntülerinin çok çok daha az olmasiydi. Tabii bizim ufaklik nerdeyse güle oynaya geçirmisti hastaligi zaten hep önce ufaklik kapardi bulasici hastaliklari sonra da bize bulastirirdi. Bu sürpriz yumurtadan az çekmedik yani....
Bir de hastayken çok mizmiz oldugumu söyleyeyim de tam olsun. Eger kalkamayacak kadar hastaysam, hiç yalniz kalmak istemem ve sürekli benimle ilgilensinler isterim hatta bir seferinde yine agir bir solunum yolu enfeksiyonu geçiriyordum, yarim saat kadar bizim ufakliga elimi tutturmustum. Zavallim en sonunda "Abla artik birakabilir miyim?" diye adeta yalvarmisti....
Eee sizler hasta olunca nasil olurdunuz?
Mrbom
Valla çocukluk azicik köyde geçtigi için ilaç falan yoktu...Ilaçla biraz geç tanistim...En çok sandoz içerdim hasta olayim yada olmiyayim biggrin.gif ...Birde öksürük surubunun visneli olani tercihimdi...Tabi soguk alginliginda bardak çekerlerdi onuda söylemeden olmaz...
november76
QUOTE(mrbom)
Valla çocukluk azicik köyde geçtigi için ilaç falan yoktu...Ilaçla biraz geç tanistim...En çok sandoz içerdim hasta olayim yada olmiyayim biggrin.gif ...Birde öksürük surubunun visneli olani tercihimdi...Tabi soguk alginliginda bardak çekerlerdi onuda söylemeden olmaz...

Evet yaa en iyisini unutmusum ilaçlarin, Calsium Sandoz. Gazoz niyetine içerdik, hasta olmasak bile.
Bir de, askolsun mrbom biz sehirde mi büyüdük sanki!
elvina
çok zor yutardim ilaçlari...bogazima kaçacak diye ödüm patlardi...bir saat cesaretimi toplamaya çalisrdim...bazen basaramaz en sonunda o igrenç derecede aci ilaçlari çigneyiverirdim...
hale
çocukken bayildigim, hatta bazen içmek için hasta numarasi yaptigim ilaçlar:

bepanthene pastil (bogazim agriyor diye uydurup,seker niyetine yerdim:)

kalsiyum sandoz bittabi

perebron surup (üstündeki ciger resmine ve visneli tadina hastaydim:)
çalikusu
Allaha çok sükür  öyle  aman  aman büyük  bir hastalik geçirmedim bildigim sadece  çok atesli  ve  agir  geçirdigim  kizamik , aslinda  tamda bilemiyorumda , annecigimin  anlattigina  göre  ben  ve  kardesim ayni anda  kizamik olmusuz  yari  baygin  yatmisiz bir kaç gün
  canim annem  artik ümidi  kesip  allahim,  galiba bunlar ölecek  bari biri  kalsa  diye  dua  etmeye  baslamis..  çok sükür hasarsiz  atlatmisiz  ikimizde..
en  meshur ilacimiz bebe  aspirinizdi bayilirdim minik pembos hallerine ..bir keresinde  yarim kutu  bebe  aspirini seker  niyetine  bir  güzel  mideme  indirmisim  sonrada  migdem  bulanmaya  baslamis annem  bos kutuyu  görünce  durumu  anlamis hemen  bir kase  yogurt yedirip  doktorumuzu arayip durumu  anlatmis, o gece  sabaha  kadar  nöbet  beklemis  basimda herkes  ..
birde  sandoz  bayilirdim bu hapa bana  elvan  gazozu gibi gelirdi rengi ve  tadi , nerde  bulsam kaçirmaz  içerdim ..
vicks  soguk  algiligina mutlaka  verilirdi  ..   üzerimize  kocaman bir örtü örtülür sicak suda eritilmis  vicks  buharina tabii tutulurduk .. ayyy  berbattir kokusuda 
 birde  limon  kolonyasi  bogazinmi  agridi bir tülbente  limon kolonyasi üzerine  kirmizi biber döker  onu  boynumuza  sararlardi,yada  öksürüyormuyuz  bu  sefer  gazete  kagidi  igne ile  bir kaç  yerinden  delinir  sirt  bir  güzel kololnya ile  ovulur  sonrada bu  delikli gazete  ile  kaplanirdik ve  yorganin  altinda  terletme operasyonu baslardi  ayni  islemi vicks ilede  yaptiklarini biliyorum..
birde halenin  dedigi perebron  surup..
simdi  hastalandikmi  kosa  kosa antibiyotiklere  gidiyoruz  onlarinda bir ton  yan  etkisi  var .. ilaç içmeyi  pek sevmiyorum artik, nerdeee o eski ilaçlarin tadi

çember
Bebek aspirini bize de çok verilirdi.. Babyprin'di adi.. Ne calcium sandozu ne de baska suruplari içemezdim.. Hala da öyle seyler içemem.. Ama granül sandoza bayilirdim.. Beyaz kivir kivirdi, tadi seker gibiydi.. Bademcik ameliyati olana kadar çok sik hastalanip igne oldum bol bol.. Ameliyattan sonra o derdim de bitti.. Bütün bulasici hastaliklari geçirdim.. Ben mikrobu okuldan alir evdeki kardesime tasirdim.. Pesimden o da hasta olurdu.. Ama en agir geçirdigim kizamikti.. Çok fazla ateslenmistim ve gözümün içinde bile kabarcik çikmisti.. 19 Mayis bayramina denk gelmisti ve annem kardesimle beni ayri odalarda yatirip gündüz kalin perdeleri çekip gözüme isik gelmesini önlemisti.. Günlerce o odada yatip atesten dalip dalip gittigimi hatirliyorum.. Su çiçegi de çok eziyetliydi.. Sürekli kasiniyordum, annem kabarciklara pembe bir sivi sürüyor ve bana sürekli kasimamami söylüyordu.. Çok sıkıntılıydı o günler..
redline
Sandozu cok severdim...Bardaga atinca baloncuklarin çikmasi ve sonra bir güzel içmek...Kutusu aleminyum diye hatirliyorum...Birde vicks vardi buharlasan merhem...Nezle olunca yada burnumuz tikaninca evde bir tane vardi,annem zorla burnuma sürer ve sonrasinda soguk bir esinti gelirdi burun deliklerime...Halen ayni isimde satiliyor...
karakedi
Bebe aspirinini seker niyetine yerdik, sandozu da gazoz niyetine içerdik laugh.gif  Ama nezle ya da grip oldugumda dayimin yaptigi tadi damagimda kalan balli sicak limonatanin tadi da bir baska güzeldi  rolleyes.gif  

Suruplari hiç sevmedim. Bir de kandirikçi bir ilaç vardi adini hatirlayamayacagim (hafizadan direkt silmisim) üzeri tatliydi ama emdikçe alttaki igrenç kisma ulasiliyordu; tadi öyle kötüydü ki o kisma gelince derhal yutardim
linea
QUOTE(karakedi @ 10.11.2007, 19:08:56) *
Bebe aspirinini seker niyetine yerdik, sandozu da gazoz niyetine içerdik laugh.gif

Calsium Sandoz öyle sıkça ele geçirebildiğimiz bir içecek blink.gif değildi. Fiyatı mı pahalıydı artık, biz mi fakirdik ya da ailem faydasına mı inanmıyordu bilmiyorum ama arkadaşlarıma nispeten bu güzelim portakallı içeceği çocuk yaşlarda çok fazla içemedim, içenlere heveslendim. Aslen bunu içmekten aldığım zevkten ziyade bardağa atıp, bardağa yanağımı dayamayı severdim, kabarcıklar yanağıma çarptıkça keyiflenirdim. rolleyes.gif

Çocukken hap içme problemim vardı içemezdim, yutamazdım ( pek bir şey değişmedi gerçi ), şurupların tadından da nefret ederdim ama beğendiğim bir şurup olmuştu sanki, hayal meyal hatırlıyorum, kırmızıydı pek çoğu gibi, iğneden ise ölümüne korkardım.
çember
QUOTE(karakedi @ 10.11.2007, 18:08:56) *
Bir de kandirikçi bir ilaç vardi adini hatirlayamayacagim (hafizadan direkt silmisim) üzeri tatliydi ama emdikçe alttaki igrenç kisma ulasiliyordu; tadi öyle kötüydü ki o kisma gelince derhal yutardim

O kandırıkçı pastil Neolet olabilir mi? Hani şu boğazımız ağrıyınca aldığımız yeşil renkli olan.. Yeşil kısmı gidince geriye korkunç bir tat kalırdı ve kurtulmak için ya yutar ya gider çöpe atardım gizli gizli ..

Bir de midemiz bozulunca nane-limon kaynatırdı annelerimiz.. Ama bana ters etki yapardı o.. İçtiğim anda bulantımı yatıştıracağına, tam tersine arttırır, ne var ne yoksa çıkartırdım.. Vazgeçti annem sonunda bana onu yapmaktan laugh.gif
çalikusu
QUOTE(cember @ 27.01.2009, 18:28:10) *
Bir de midemiz bozulunca nane-limon kaynatırdı annelerimiz.. Ama bana ters etki yapardı o.. İçtiğim anda bulantımı yatıştıracağına, tam tersine arttırır, ne var ne yoksa çıkartırdım.. Vazgeçti annem sonunda bana onu yapmaktan laugh.gif

çemberciğim o nane limonun amacı sanırım kusturmak bendede aynı etkiyi yapardı huh.gif

aman ıhlamuru unutmayalım boğaz ağrısı yada soğuk algınlığında rolleyes.gif
birde terletirdiki huh.gif o terle toksinler atılır sonrada tatlı bir rehavet çökerdi smile.gif ..
miss gibide kokardı meret , halada ıhlamura bayılırım..

eskiden bebeklere özellikle yeni doğanlara gaz sancısı için anason kaynatılırdı ,sonrada çay kaşığı ile damla damla verilirdi bebeğe kardeşlerimde uygulamalı görmüştüm ..
birde küçük minik hindistan cevizi gibi bir şey vardı onunda kabuğu soyulur içinden beyaz hafif acılı bişey çıkardı rendelenir ve oda verilirdi yav neydiki onun adı bilen varmı mellow.gif
çember
QUOTE(çalikusu @ 28.01.2009, 03:03:45) *
çemberciğim o nane limonun amacı sanırım kusturmak bendede aynı etkiyi yapardı huh.gif

birde küçük minik hindistan cevizi gibi bir şey vardı onunda kabuğu soyulur içinden beyaz hafif acılı bişey çıkardı rendelenir ve oda verilirdi yav neydiki onun adı bilen varmı mellow.gif

Hmm ben de bana ters etki yapıyor sanıyordum laugh.gif .. O minik hindistan cevizini biliyorum.. Rendeleyip bir çay kaşığı süt ile verirdi hatta kardeşime annem.. Bebeklerin gazına iyi gelirdi.. Başka adı varmı bilmiyorum; hindistan cevizi derlerdi diye aklımda kalmış..
emrahuytun
Çocukken üşüttüğümde; sırtıma, göğsüme ve boynuma sürülen Vicks'in ferahlatıcı ve yakıcı kokusu sarardı beni.
çokseybilenkiz
hap yutamazdım ben .bogazımdan geçmezdi bir ton su içsemde.dişlerimle parçalar ağzımın içini ilaçın acısı ile doldururdum.(dogruyu söylemek gerekirse ileri yaşlara kadar bu yutma eylemini gerçekleştiremedim) şuruptan nefret ederdim ,ama bronşitim oldugu için sık sık içmek zorunda kalırdım.kış geceleri yatmadan önce sırtım vikis'lenir kocaman bir pamuk bütün sırtımı örterdi, ama en kötüsü hasta oldugum zaman içmek zorunda kaldığım hasta çorbasıydı(yumurta ile terbiye edilmiş tavuk çorbası)bu çorbayı başka bir vakit asla içmezdim.
hala ilaçtan,şuruptan ve hasta çorbasından nefret ederim ne diyeyim smile.gif
PROTOSS
Çok ateşli hastalık geçirdim küçükken. Çoğu da anjindi, bariz kilo verdiğim bile olurdu. Nane Limonun ne işe yaradığını yakın bir zaman önce okumuştum. Nane Limon mideyi ve bağırsakları yatıştırmaya yarıyor. Ama bunu iki şekilde yapıyor. Ya insanı kusturuyor böylece zehirlenme, istenmeyen madde atımı gerçekleşiyor, ya da varolan zehirli maddeyi nötralize ediyor yani iyileştirme etkisi gerçekleşiyor, insanı ferahlatıyor.
Belli bir yaşa kadar hastalıkları önceden haber alabiliyordum. Evet evet önceden haber alma ohmy.gif . Nezle olmadan 3 - 5 saat önce sol ayak bileğim ağrırdı. Grip rahatsızlığı geçireceksem de 5 -7 saat önceden sağ ayak bileğim ağrırdı. El bileklerim ağrıyorsa ağır bir grip geçireceğimi anlardım. Bu özellik yaklaşık 15 - 16 yaşıma kadar sürdü. Ağrı başlayınca hemen hap alır yatardım ama çok da işe yaramazdı. Belki de daha hafif atlatıyordum hastalıkları bilemiyorum.
camgöz
Bende çok iğne yedim 5 gün 5 iğne.
Balık yağı vardı ,şükür artık hapı var.
Sandozlarada tıs tıslı hap derdik.
Bide 2 aspirini sirkeyi koy bir kaba ısıt erit,(tarfi yanlışda hatırlıyor olabilirim)vucuda sür yorganlara sarılı bir şekilde bekle ateşin düşşsün,düşerdide.
İspirtoyuda uanutmayalım.
Fitillere ne demeli,şimdilerde bile kullanıyorlar.(çıkamayanlar için ( pardon ),ateş için)bir kere rastladım.
Adaçayınıda hiç içemem.
viks hala var.
hastalıksız günler dilerim.
Temizliğe dikkat edelim.
Candy
O minik pembe şekeri andıran aspirinler az daha sonum oluyormuş. sad.gif

Bu olay geçtiğinde 3.5 yaşlarındaymışım ama gayet net hatırlıyorum.Küçük bir tabure yardımıyla boyumun yetişmediği buzdolabının üst rafından aspirin kutusunu aldığım ve içindeki tüm aspirinleri büyük bir afiyetle yediğim ve sonrada kendimi ihbar ettiğim anlar gayet net.

Annemler beni karga tulumba midemin yıkanması için taksiye atıp hastaneye yetiştirmeye çalışırken ağlıyorlardı bende hastanenin önündeki salıncakları gözüme kestirmiş sallanmayı düşünüyordum.Sanırım aldığım aşırı doz aspirin beni çakırkeyf yapmıştı. laugh.gif

Ağzımdan burnumdan sokulan ince hortumlar daha dün gibi.. dry.gif Dediklerine göre midem yıkandıktan sonra bile sallanmadan gitmem diye diretmişim. biggrin.gif

Sağlamlığım ayrı dert hastalığım ayrı dertmiş yani.. tongue.gif
RENK
Hemen hemen aynı olayı yaşamışız sevgili CandY...

2 yaşındayım o yüzden hatırlamıyorum sadece anlatılanlardan biliyorum ...
Annem beni alıp çok sevdiğimiz aile dostumuza oturmaya gidiyor ama bayanın henüz çocuğu yok , tecrübesiz bu nedenle ...

Ben uyuyunca beni kendi yatak odalarına yatırıyor ama komidinin üzerinde eşinin kullandığı ağrıkesiciler duruyor , bende uyanınca bi güzel bütün kutunun içindeki ilaçları mideye indiriyorum.

Annem ve aile dostumuz geldiğinde çok geç , bütün kutuyu bitirmişim ,bir telaşla hastaneye götürüyorlar , midem yıkanıyor.

Tabii içinde ne kadar ilaç olduğunu bilmiyorlar bu nedenle bana soruyorlar :

- '' ne kadar yedin kızım?''
-midemi ovuşturarak '' dodum dodum ( doydum ) diyorum...

Midem yıkanmış o gün ve 12 saat mi ne uyutmayacaksınız demiş doktor , uyutmamak için ne taklalar atmışlar tabii..
çok kötü bir deneyim bir anne için...
ntetik73
QUOTE(çalikusu @ 28.01.2009, 10:03:45) *

o küçük hindistan cevizinin adı muskat cevizi.arkadaşım bebeği için çok kullanmıştı ordan biliyorum.
ben çok hastalık geçiren bi çocuktum.kış boyunca çok sık hasta olur yatar dururdum.bademcik yüzünden.alınıncaya kadar da çok çektim.1 hafta iyiyisem 1 hafta hastaydım.kış geçmek bilmezdi.çoğu zaman rapor alır okula gitmezdim.raporlu olmama rağmen,hasta hasta sınava girip,soruları işkence şeklinde çözüp eve döndüğümü bilirim.ben hasta oldum mu evde bi matem havası olur,babam işten döndüğünde beni yatakta görürse çok üzülürdü.off ben işe geri döneyim bari derdi.ben ağladımmı babamda ağlardı.şuruplar ilaçlar işkence zaten.hapı yutamazdım koca bardak su biter hap gitmezdi.çoğu zaman bardağın içine düşerdi.annem başımda iç artık şunu diye beklerdi.iğne vurulmayı daha çok tercih ederdim.Allah herkese sağlık sıhhat versin.ilaçlar olsa dertt olmasa dert ne diyeyim smile.gif
Mrbom
İlaçlar fayda etmeyince mahallenin en iyi dua okuyan teyzesi çağırılırdı...
sahaf
QUOTE(Mrbom @ 09.03.2011, 15:01:17) *
İlaçlar fayda etmeyince mahallenin en iyi dua okuyan teyzesi çağırılırdı...

Dua ile birlikte birde kurşun dökülürdü.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.