Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Gezelim Görelim
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Gezelim Görelim
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Tv Programları
T.R.T
1984 yılında başlayıp 24 yıldır devam eden, Nuray Yılmaz'ın sunduğu, Türkiye'nin her yerinin tanıtıldığı belgesel niteliğindeki program.
alibaba
Nuray Yılmazın gençliğinde yaptığı programları hatırlıyorum. Bir bölümde maden ocaklarına (kömür ocağı da olabilir) inmişti. Hatta o ocağa inen ilk kadın olarak bahsedilmişti kendisinden. Yıllar sonra Gezelim Görelim programını tekrar yapmaya başladığında yüzünü hatırlayamadım ama sesinden tanıdım. Yıllar hiç birimize acımıyor.
T.R.T
Akşam gazetesinden alıntıdır:

Anadolu'da onu Sarı Kız olarak tanıyorlar. Bir televizyoncudan çok köyün okumaya gitmiş kızı gibi karşılıyorlar. O da insanlara "sahici dokunuyor. Selçuk Seçki'nin kamerası çekim yaparken Nuray Yılmaz ne ise çekim bittikten sonra da o... Kendisi kadar samimi ve sıkı bir ekibi var. Yönetmen Kadir Yılmaz'la 22 yıldır birlikte çalışıyor. 25 yıldır da evli. Koordinatör Emren Vardar 14 yıldır Nuray Yılmaz markası için çalışıyor. Ekip mütevazi ama arkalarında duran işleri çok büyük. Reyting kaygıları yok. Ama perşembe akşamları 22.30'da yayınlanan her program, ilk 100 içinde 20. ile 30. sırada yer alıyor. Nuray Yılmaz televizyon söyleşilerine katılmıyor, gazete röportajları vermiyor. Nedeni de kendisine özgü farklılığı yansıtıyor:

- Çok medyatik olmamalıyım. O zaman insanlarla arama mesafe girer.

TRT'ye nasıl girdiniz?

- ODTÜ İşletme mezunuyum. Çalışmak için iş alanları İstanbul'daydı. İstanbul'a gitmek zorundaydım. Ağabeyim çalışıyor, kardeşim okuyordu. Kardeşlerim Ankara'da kalacaklardı. O sırada bir ahbabımız TRT'yi önerdi. Yeteneğimi ölçmek için X birisiyle röportaj yapacaksın. Hangi soruları sorarsın dediler. O zamanlar Kıbrıs sorunu çok öndeydi. Şimdi de öyle ya....

Bir hayali röportajla mı...

- Durun öyle kolay değil. Neyse götürdüm, TRT Daire Başkanı Tercan Gönenç'ti. Senaryomu aldı, yarım saat bekledim. Sonra içeri mülakata aldılar, birtakım sorular sordular. Senaryo röportajımı çok beğenmişler. Derken sözleşmeli olarak girdim. Sonra kadroya geçmek için ağır sınavlar başladı.

Etkilendiğiniz televizyoncu var mı?

- Evet, Uğur Dündar'ın programlarını çok severdim. Asistan olarak daha çok magazin programı yapanlarla çalıştım. Bence insan hangi programlardan hoşlanıyorsa onu yapmalı.

Zor bir tarzı seçmişsiniz.

- Hayatta en sinir olduğum şey, kadın erkek ayrımıdır. Bu meslekte erkekler ne yapıyorsa ben de onu yapmalıyım. Sürekli gezdiğimiz için insanlar Sakın oraya gitme, başına bir şey gelir derlerdi.

Pek etkilenmiş görünmüyorsunuz.

- Nerede kar, kış, zor koşullar varsa oraya giderdim. Gidilmez denen yerlere giderdim. Anadolu insanı çok saygılıdır, el pençe divan durur, bacım der. Adamın bir tavuğu vardır, kışı onunla geçirecektir, sen gittin diye keser. Üstelik kadın olarak daha fazla saygı gösterirler. Ben hayatım boyunca en ufak kötü bir davranışla karşılaşmadım bu gezilerde.

Anne olmamanız bir tercih mi?

- Yoğun iş temposu çocuk büyütmemize engeldi. Eşim ve ben çocuğumuzu biz büyütmek isterdik ama iş yüzünden bu mümkün değildi. Bu hayat şartları bir çocuğu sağlıklı büyütmenin önünde engel. Anne babalarımız bizi geleceğin güvencesi diye yetiştirmişler. Şimdiki gençler yurtdışına kapağı atmak istiyor tez elden.

Siz programlarınızda doğum kontrolü öneriyorsunuz.

- 12 Eylül döneminde Evren Paşa aile planlaması konusunda bir proje başlattı. Ondan önce o konuda program yapmak mümkün değildi. Biz Anadolu'ya gidiyorduk, bakabileceğin kadar çocuk yap diyorduk. Kadınlarla konuşuyorduk, çok çocuğu olanlara niye bu kadar yaptın, diyorduk. Kimisi istemedim oldu, kimisi sana ne diyordu. Bir tanesi "Sende kaç çocuk var ?" diye sordu. Ben de hiç yok dedim. Döndü yanına "Kısır karı, ne olacak bizim çocuklara takmış" dedi.

Yaşadığı şehrin merkezine gidememiş kadınlarla konuşuyorsunuz ? Röportajlarınızda konuşuyor musunuz onlarla, paylaşıyorlar mı sorunlarını sizinle?

- Bir şey söyleyebilmesi için biraz hayal dünyasını zorlaması lazım. Bazen soruyorum, hayali bile yok kadının. O kadar kısır bir yaşam içerisinde ki. Bazen hayal et diyorum, öyle boş boş bakıyor. Ne demek olduğunu bile bilmiyor.

Reyting derdi yok

Uzun yıllar ekrandasınız. Reklamcılar böyle güzel yüzleri kullanır mutlaka. Neden siz hiçbir reklam filminde yer almadınız?

- Bana göre değil. Zaten devlet memuruyum. Özel sektöre geçmem için kurumdan ayrılmam lazım.

Özel kanallardan hiç teklif geldi mi?

- Geldi ilk başlarda. Biz reyting kaygısı olmayan programlar yapıyoruz. Bizim gayemiz dünya güzeli ülkemizi tanıtmak. Bizi yönlendiren kimse yok. Ticari amaçlı program yaptığım zaman değişikler yapmak zorunda kalırım. Yönetici pozisyonundaki kişi daha sansasyonel program isteyebilir. Yani benim yapıma uygun değil. Onun için aklımın ucundan bile geçmedi.

Bugüne kadar kaç kilometre yaptınız?

- İlk başladığımızda program ayda bir yayınlanıyordu. Sonra 15 günde bir yayınlanmaya başladı. Derken haftalık program olduk. 600 program kutladık. Bizim çok gırgır bir müdürümüz vardı. Sen elinde bastonunla Everest'in tepesinden açarsın bininci programı dedi. İki milyon kilometre yol yaptık.

Sizi Anadolu'da en çok ne, neler etkiledi?

- Kendi ülkemde tercümanla anlaşmak zorunda kalmak üzüyor beni. 15 yılda hâlâ niye değişmedi diye düşünüyorum. Geçen hafta Balçova Termal Tesislerindeydik. Norveçli bir hanımla konuştum. Altıncı gelişiymiş, Türkçe röportaj yaptım. Kadın ?Ülkenizi çok sevdim, dilinizi öğrendim dedi.

Nerede doğdunuz ?

- Dedemler Uzunköprü, İpsala tarafından Batı Trakyalı. Babam ve annem İstanbullu. Biz Ankara?da doğduk.

Hangi okullar?

- Ulubatlı Hasan İlkokulu, Ankara Deneme Lisesi, ODTÜ İşletme Fakültesi.

Özellikle gitmek istediğiniz bir yer var mı?

- Afrika'ya gitmek isterim. Ama kamerasız, gezmek için.

Müzik ?

- Dinlendirici bir klasik müzik parçasını severim. 1960'ların yabancı parçalarını severim.

Eşinizle beraber çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?

- Artıları daha fazla. Aynı meslekten olmasaydık, ben bu kadar uzun süre bu programı götüremez, bu kadar başarılı olamazdım. Bana büyük desteği var. Düşünsenize evde oturuyorsunuz, eşiniz gezip duruyor. Hangi kişi dayanır buna ? Görüşmedikten sonra niye evleniyorsun?

Yemekler, ev işleri kim yapıyor bunları, aranız nasıl bu işlerle.

- Çok meraklıydım yemek yapmaya. İlkokuldayken annem gitse de evden yemek yapsam diye düşünürdüm. Rahmetli babama pilav yaptım, lapa oldu. Eline sağlık kızım deyip lapayı yedi. (Burada gözleri doluyor ve iki damla yaş süzülüyor) Çalışma temposunun çok yoğun olması çok yemek yapmamı engelliyor. Vaktim olusa iyi de yemek yaparım yani.
mermi98
Sevgili kurukafa'nın da dediği gibi değişmeyen özellikleri sesi ve saçları.

Fakat başka değişmeyen şeylerde var.Örneğin, yalancıktan veya yapmacık şekilde " teyze, amca,dayı anne " demiyor. Bu sözler yüreğinden çıkıyor.Hele yaşlı çiftleri görünce onlarla mutlaka mükemmel bir şekilde, onları onore edecek bir tarzda sohbet ediyor.Karı, koca sevgisini, aile birliğini mutlaka yücelten sözlerle devam ediyor.

Karşısındaki insanın diline uymaya çalışıyor.Bir yere gittikleri zaman kendileri için hazırlanan sofrada bulunan yemekleri kimlerin hazırladığını sorarak o kişiyi ekrana çıkararak emeğine verdiği değeri
de ortaya koyuyor.

TRT'nin yüzakı olan nadide proğramlardan bir tanesi..,

Bu proğramın bu kadar uzun sürmesinin nedeni kendisinin de dediği gibi reyting canavarını asla umursamamaları..Bu da proğramı güzelleştiriyor.Düşünsenize böyle güzel bir proğram reyting alamıyor diye yayından kalkıyor olsa insan ne kadar üzülürdü.
Adore
Gezelim Görelim programından aldığım hazzı, biraz da "anilarim.net'e benzetiyorum..

Özellikle tekrar yayınları her zaman favorim..

Ben Ege bölgesindeki gezileri ağzım açık izliyorum..

100 yıllara dayanan eski geleneklerin oralarda aynen yaşatılması bana tarifsiz bir huzur veriyor..

Ruhumun 150 - 200 yıl öncesine gittiğini hissediyorum.
F
Yaklaşık 6 yıldır izliyorum; keşke daha önce de izleseydim; yurt dışına, Avrupa'ya da gittiler; İsviçre - Monako gibi yerlere de... Çok eskiden hatırladığım, Doğu Anadolu'da bir köye gitmişlerdi; kıştı; o köye bağlı bir mezra da vardı; oraya da gitmek istemişler ama olumsuz şartlardan gidememişlerdi.
raymond
QUOTE (F @ 17.11.2014, 19:03:23) *
Yaklaşık 6 yıldır izliyorum; keşke daha önce de izleseydim; yurt dışına, Avrupa'ya da gittiler; İsviçre - Monako gibi yerlere de... Çok eskiden hatırladığım, Doğu Anadolu'da bir köye gitmişlerdi; kıştı; o köye bağlı bir mezra da vardı; oraya da gitmek istemişler ama olumsuz şartlardan gidememişlerdi.

Emin olamıyorum ama sanki Doğu Türkistan'da Urumçi'ye de gitmiş olabilir mi bu ekip?.. Böyle bir bölümü anımsar gibiyim (en azından 25 yıl öncesine ait bir bölüm olmalı)... Tamamen farklı bir program ise bile mahcup olmayı göze alarak sorayım bakalım rolleyes.gif...
F
Balkanlar, Azerbaycan, Gürcistan'a da gittiler.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.