Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > İnanç Dünyası
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: İnanç Dünyası
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Tv Programları
Wham
Her persembe yayinlanirdi saat 18.00 de galiba izlerdik zaten baska sansimizda yoktu hehehee...
GaLaCTiCa
Açilisini çok severdim ben. Özellikle Ramazan ayi içerisinde daha bir severek izlerdim. O zaman yapilan o iftar duasi ve aksam ezanini okuyan müezzin'in sesi çok hosuma giderdi. Oruç duasini okuyan kisiyi çok merak ederdim, o ses öyle hosuma giderdi ki ismi "Nur Subasi" imis. Aksam ezanini kim okuyordu ramazanda TRT'de inanç dünyasi içinde onu bilen var mi?
heaven
jeneriginde bi çiçek vardi, hooop diye hizlica açardi çiçek..
DREWFOSTER
Simdi ki dini içerikli programlara bakiyorum da hiç de inanç dünyasi gibi degil..Daha çok günün sartlarinda iktidarin politikalari dogrultusunda ellerine ne verilirse onu okuyan bir içerigi sahip programlar..Eskiden daha bir bilimle barisik daha laik ve saygili dini programlar vardi..Bizim kusak bu nedenle daha Cumhuriyetine ve laiklige baglidir günümüz gençligine göre bence..Simdi öyle saçma sapan programlar yapiyorlar ki, dinin özü olan sevgi, baris, kardeslik, diger inançlara ve milletlere saygi kavramlari yok verilmiyor..sonra da hooop gelsin bogaz kesmeler, gitsin cinayetler..
raymond
Inanç Dünyasi denildiginde soyadina uygun bir biçimde yilarca bu programin yükünü çekmis, programi çekip çevirmis Asaf DEMIRBAS'i ihmal etmek olmaz...
soner1971
Eskiden Ramazanlarda Ezan okuyan müezzin amcalarin sesini çok severdim. Ne zamanki bir aralar bu sanatçilara okuttular ( Ibo, Burhan Çaçan, Bülent Ersoy.........) o zaman sogumustum o programlardan...
jetfire77
bir zamanlar TRT-1'de yayinlanan çok önemli dinimiz hakkinda bilgi veren programdi
sahaf
Jenerigi her çocuk gibi benimde hosuma giderdi.akan selale disinda açan çiçek ve ona konan bir Ari vardi diye hatirliyorum. persembe günleri yayinlanirdi.

Asaf Demirbas ayni zamanda Trt de yayinlanan Mevlidleride  hazirlardi.Asaf Demirbas Trt den ayrildiktan sonra çok çileler çekti.Is dünyasina atildi iflas etti,agir hastaliklar geçirdi ama üstesinden geldi.

MEVLIDIN ORTASINA SIBEL CAN DÜSTÜ

Asaf Demirbas’in, TRT’de yasadigi ilginç anilari da var. Iste, onlardan birinde bu traji komik olayi söyle anlatir;

Diyarbakir’dan canli mevlit yayini yapiyorduk. Yayinin tam ortasinda, Kur’an okunurken ekrana sarki söyleyen Sibel Can girmesin mi... Tabii, ortalik karisti. Yönetmen hatasi olmustu, kasit yoktu. Sorumlu arkadas görevden alindi ve radyoya gönderildi. Üç ay sonra dönebildi.

Aksiyon Dergisi'ndeki röpörtajindan.
GaLaCTiCa
Asaf Demirbas, Inanç Dünyasi içinde sohbet bölümlerini de kendisi sunardi. Bir konugu olurdu. Prof.Yasar Nuri Öztürk hoca sik çikan konuklar arasinda idi. O zaman doçentti gerçi. Bu arada Asaf Demirbas TRT'nin dini yayinlar sorumlusu idi de o zamanlar. Evet sahi program açilis görüntülerinde çiçege konan da bir ari vardi. Artezyen mi kaynak suyu mu öyle bir sey de hatirliyorum. Jenerik müzigi ile görüntü'nün uyumu muhtesemdi.
semavi
persembe aksamlarinin degismez programiydi. manzarali görüntüler esliginde kurani kerimin türkçe açiklamasinin oldugu bölümü severek izlerdim
konuk yazar
Bu inanç dünyasi programinin bana en büyük faydasi nasil dua edecegimi ögretmis olmanasidir..

Önceleri dualarini bakkaldan pasta malzemesi ister gibi yapan ben , inanç dünyasindaki dualari tekrar ede ede nasil dua edecegimi ögrendim..

Ve hala da benzer cümlelerle dua ederim..
s.alice

http://izlee.com/v.php?videoid=MTVEUHZJSUJ4MUE=

Görüntü ve müzik uyumsuz olsada , inanç Dünyasi'nin jenerik müzigi...
Always
Ben hiç izlemedim bu programi ama persembe günleri haberlerden önce yayinlandigini hatirliyorum. Jenerik görüntüleri çok ilgimi çekerdi, birdenbire açan çiçekler, vs. Oraya kadar ki kismi belgesel gibi gelirdi bana. Müzigi de hala kulagimda.
çember
QUOTE(s.alice)

Görüntü ve müzik uyumsuz olsada , inanç Dünyasi'nin jenerik müzigi...

Bu nasil bir müzikti bilmiyorum ama o zamanlar da içimi ürpertirdi.. O ürpertiyle bir huzur sarardi beni.. Simdi de öyle oldu..
80deÇOCUKolmak
Inanç dünyasi deyince hep aklima Asaf Demirbas ve Nur Subasi geliyor.Özellikle ramazanda yapilan programlarda o yemek duasi beni çok etkilerdi.Simdi yaklasan Ramazanda ( TRT’nin ramazan programlarinda ) o ses tonuyla yapilan duayi ariyorum…Bu arada Herkese hayirli Ramazanlar…
raymond
  Simdi aklima Ibrahim Agâh Çubukçu geldi... Eminim birçok kimse bu ismi hatirlar... Ögretim üyesi olan bu güleryüzlü zat, ilginç sivesi ile çesitli konularda konusurdu... Inanç Dünyasi programinin çok görünen yüzlerinden biriydi...
GaLaCTiCa
QUOTE(raymond)
  Simdi aklima Ibrahim Agâh Çubukçu geldi... Eminim birçok kimse bu ismi hatirlar... Ögretim üyesi olan bu güleryüzlü zat, ilginç sivesi ile çesitli konularda konusurdu... Inanç Dünyasi programinin çok görünen yüzlerinden biriydi...

Raymond harikasin üstadim. Nasilda unuttuk bu güleryüzlü kisiyi.Inanç Dünyasi'nin demirbaslarindan biriydi. Ankara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi ögretim görevlilerinden idi. Evi de Ankara bahçelievler veya emek civarinda idi galiba.
Wham
Ve suda var Yasar Nuri Öztürk hocayi ilk bu programla tanidi Türk Islam alemi yada en azindan ben bu programda görmüstüm ilk..
innuendo
Inanç dünyasindan hatirladigim seylerin çogu yazilmis, ben Amir Ates ilahi grubunu buraya eklemek istiyorum... Degerli bestekar Amir Ates bu programin önemli simalarindandi.
mavi
inanç dünyasi ozamanlar için çok önemli bir prpgramdi persembe aksamlarinin olmazsa olmazlarindan ama bir çok güzel bilgiyide o programdan ögrendik.
forza2005
hamdolsun verdigin nimetlere,saglik ve afiyete....
GaLaCTiCa
QUOTE(Wham)
Her persembe yayinlanirdi saat 18.00 de galiba izlerdik zaten baska sansimizda yoktu hehehee...

Aksam haberlerinden önce yayinlanirdi. Inanç Dünyasi bittikten sonra TRT ana haber bülteni baslardi. Program baslama saati 19.30 idi. Saat 20.00'de haberler. Inanç Dünyasi demisken allah rahmet eylesin Gani Karaca'yi anmamak olmaz.

QUOTE(forza2005)

Muhtesem ses tonuyla bu dizeleri okuyan kisi Nur Subasidir. Sözleri de yanilmiyorsam Diyanet Isleri Baskanliginca yazilmisti.
simirnof
Jenerikteki mevzuyu bende hatirliyorum hemen açan çiçekler akan sular selaleler acaba ufaktan bize mesajmi veriyordu bilmiyorum hayat su gibi akar çabuk geçer kendini bil ayagini denk al gibilerinden eveeeet tabiiii yaa.
yüzbasi hakan
Peşinden Şeker Kız yayınlanırdı. O yüzden bitmek bilmezdi..
lifelines
İnanç dünyası ilk kez 1980 yılında 12 Eylül İhtilalinden sonra yayınlanmıştı.O zamanlar gazetede "İnanç Dünyası" programının metnini yazan kişinin Engin Noyan olduğunu okumuştum.İleriki tarihlerdede -bir Mason,bir Yahudi nasıl bu programı yazar? denmişti.Bu konuyu kısaca istek paylaşım bölümündede yazmıştım.
Çook yıllar sonra Engin Noyan televizyonda bir röportajında kendisinin Ne Rum,nede Yahudi olmadığını sadece müslüman olduğunu anlatmıştı.Zaten kendinide sonradan iyiden iyiye dine verdi.
İnanç Dünyası programının güzel müzikli jeneriğinde çiçekten bal toplayan arıdan başka,hızlı çekim tekniği ile açan çiçek görüntüleride olurdu.
Asaf Demirbaş hocanın neler yaşadığını Sahaf kısaca anlatmış bende Aksiyon Dergisinde 01 11 2004 tarihinde kendisi ile yapılan ve İnanç Dünyası ve TRT nin pek çok dönemini anlattığı röportajın linkini ekledim: www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=17611

O röportajdan kısa bir bölüm:
Tarih 27 Aralık 1980'i gösterdiğinde ise bir ilk gerçekleşir, bugün de devam eden "İnanç Dünyası" programı yayına başlar. Bu ilkin,askerlerin 12 Eylül'de yönetime el koymasından üç ay sonra gerçekleşmesi ise ilginç bir ayrıntı. Bu arada, Demirbaş, ekrana adım atmanın heyecanını yaşadığı aynı gün babasını kaybeder.
Haftada bir gün, 40 dakika izlenen "İnanç Dünyası" bir hayli yankı bulur.Tek kanal vardı diyor Demirbaş:Haberlerden önce iyi bir saatte (prime-time) halkın karşısına çıkıyorduk.Çuvalla mektup geliyordu. Öneriler, istekler bitmiyordu.
RENK
Din ,inanç hakkında yeni yeni fikir sahibi olmaya başladığımız o yıllarda bu programı izlerken içim huzurla dolardı.
Müziği de böyle insanı rahatlatan tasavvufi birşeydi doğal olarak , ramazan ayında programın önem derecesi daha bir artardı.
çokseybilenkiz
QUOTE(lifelines @ 20.04.2008, 16:26:12) *
O röportajdan kısa bir bölüm:
Tarih 27 Aralık 1980'i gösterdiğinde ise bir ilk gerçekleşir, bugün de devam eden "İnanç Dünyası" programı yayına başlar. Bu ilkin,askerlerin 12 Eylül'de yönetime el koymasından üç ay sonra gerçekleşmesi ise ilginç bir ayrıntı. Bu arada, Demirbaş, ekrana adım atmanın heyecanını yaşadığı aynı gün babasını kaybeder.
Haftada bir gün, 40 dakika izlenen "İnanç Dünyası" bir hayli yankı bulur.Tek kanal vardı diyor Demirbaş:Haberlerden önce iyi bir saatte (prime-time) halkın karşısına çıkıyorduk.Çuvalla mektup geliyordu. Öneriler, istekler bitmiyordu.

burda tarihlerde bir yanlışlık var .12 eylülden sonra değil önce yayınlanmış inanç dünyası
.

hatta degerli gazeteçi hasan pulur 22 mart 1980 günkü yazısını inanç dünyasına ayırmış ve ''programın bir kaç haftadır trt'de cuma (evet ilk başta cumaları yayınlanıyormuş) günleri yayınlandığını bununda halkının yüzdedoksandokuzunun müslüman olduğu bir ülkede çok yerinde oldugunu söylemiş
ama inanç dünyası trt'de yayınlanmaya başlayınça önce cuma günleri yayınlanan yabancı kaynaklı müzik yayından kaldırılmış sonrada minik bale yerini minik konsere bırakmış
işte buda sebeb :

''ankara,(hürriyet)-her cuma saat 20.35'de ekrana gelen minik bale programının yayın günü değişti.tv yetkilileri yaptığı toplantıda cuma günleri yayınlanan inanç dünyası adlı dini konuları içeren programla minik bale programının uyumsuzluk gösterdiğini,özellikle balerinlerin mayolu bale kıyafetlerinin fazla açık olması sebebiyle bu kararı aldılar(burda kelimeler biraz tuhaf ama oldugu gibi yazıyorum )yetkililer bundan öncede aynı gerekçe ile cuma akşamları yayınlanan yabancı kaynaklı müzik programını kaldırmışlardır.
bu cuma minik bale programı yerine minik konser yayına girecek.minik bale programları ise pazartesi akşamları ekrana gelecek ''
ntetik73
benim hatırladığım jenerikte yuvasından çıkan karıncalar vardı.dedem rahmetlik gördünüzmü benim emektar televizyonu yerdeki karıncaları bile nasıl net gösteriyor derdi:D
oysa yıllarca siyah beyaz tv sini bırakıp renkli yayına geçememişti biggrin.gif
aspirin
90'larda da sanki Semih Sergen'in sunduğu, çoğunlukla da merhum Onkolog Dr. Haluk Nurbaki'nin konuk olduğu bölümlere rastlamıştık. Yanılıyorsam düzeltiniz...
çember
QUOTE(forza2005 @ 28.11.2007, 02:21:45) *

Aynı cümleyi yazacaktım.. O şefkat ve iyilik dolu ses ve bu dua hala kulağmda.. Korkutmayan aksine huzur veren, dini sevdiren bir programdı.. Böyle programlara ne kadar ihtiyacımız var..
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.