Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Sinema Locaları
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Sinema Locaları
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Diğer Kalanlar
Mrbom
Eskiden hemen hemen tüm sinemalarda bu localardan vardı...Şimdilerde sinema salonları stüdyo tipine döndü ve loca kavramıda tarih oldu...İstanbulda 1 yada 2 sinemada hala loca varmış duyduğuma göre smile.gif
çokseybilenkiz
localar üstüne düşünmüymüydünüz hiç?muhtemelen ''hayır''olacaktır bu sorunun cevabı.zaten locamı kaldı?sinema salonları bölünüp çoğalırken,localarda işlevini yitirdi zaten.ama sahi ne işe yarardı sinema locaları?bunlar şeçkin olmanın film izleme anında loş salonlara özgü gösterişimiydi? yoksa popülist olmanın gizemli bir ayrıçalığı mı? belkide şeytana uymanın günah yuvaları yada dışa vurulamayan,bastırılmış duyguların yedinçi sanat eşliğinde icrayı faaliyete geçtiği cesaret odaları mı?belkide tümü.
burçak evren çocukluğunun''ulaşılamaz,oturulamaz,girilemez''olarak gördüğü locaların içinde oturanları merak eder,onların gizemli davranışlarını bir türlü çözemezmiş.yıllar sonra bir gün hürriyet gazetesinde süreyya sinemasının localarında unutulan eşyaların listesini görmüş.gerisini şöyle anlatıyor...belki asparagas belkide gerçek bir haberdi.orasını pek düşünmedim.neler unutulmuştu bu localarda neler;kırmızı puantiyeli bir adet kadın külodu,75 numara pek pahalı olmayan bir sütyen,ten rengi bir tek kadın çorabı,kullanılmış bir kaç mendil ve buna benzer kadınlara özgü bir takım eşyalar.işte o zaman locaların asıl işlevini kavrar gibi oldum.tüm yanıt bekleyen sorular,tanık oldugum olaylar ve film izlerken bu küçük odaçıklardan gelen sesler ,garip bir kokteyl oluşturdu kafamda.küçükken annemin sinemada ''takma kafanı şu localara''deyişinden kuşkulanmıştım,ama ampuller sönünçe beyazperdeye bakmak zorunda oldugumdan,aynı ampuller yanıncada localara tekrar bakma gereksinimi duymadığımdan bir türlü uyanamamıştım
....

ALINTI:NEGATİF DERGİSİ 1998 MAYIS

loca diyinçe benim aklımada önce orhan kemal ustanın devlet kuşu romanındaki mustafanın aptal ötesi kızkardeşlerinden biri gelir.bu kuş beyinli kız diğer kardeşine o gün sinemaya gittiğini ve locada oturdugunu anlatır.o kadar aptaldır onu kullandığı besbelli adam ile bir gelecek hayal eder.çok şükür bütün kızlar bu kadar aptal değildir.
1962 tarihli sokak kızı isimli filmde fıstık (fatma girik)nihat'( fikret hakan)a dert yanar.
-Bir roman okumuştum ?Gönülden Yaralılar? diye. İşte orda diyor ki, ?erkekler? diyor, ?eğer niyetleri ciddi ise kızları sinemanın koltuğuna eğer değilse locaya götürmek isterler? .erkekler beni hep sinemaya götürmek istedi ama hepte locaya
filmin sonlarına dogru nihat fıstığı sinemaya davet eder.ama biletler koltuk biletidir.bir nevi evlilik ilanı gibi smile.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.