Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Annelerimiz'den Neler Öğrendik
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Diğer Kalanlar
çalikusu
Annelerimiz'den Neler Ögrendik ;

Iyi yapilmis bir isi takdir etmeyi: "Bana bakin, gidin birbirinizi disarda gebertin, evi daha yeni temizledim...!!!"

Zamana karsi yarismayi: "O oyuncaklarini topla yoksa bi tekme attigim gibi hepsini karsi caddeden  toplarsin.."

Mantikli Düsünmeyi; "Ben öyle diyorsam öyledir...!!!"

Ileri görüslü olmayi: "Çikmadan önce temiz bi çamasir giy.. yolda Allah korusun basina birsey gelir kirli çamasirla etrafa rezil olursun."

Hayatin trajikomik yanlarini: "Sen daha orda gülmeye devam et, birazdan ben seni tam güldürecem...."

Hayatin çeliskilerle dolu oldugunu: "Kapa çeneni ve çorbani iç ..!!"

Dayanikli olmayi: " O ispanak bitene kadar sofradan kalkmak YOK..!!!"

Hava raporu tahmini yapmayi: "Su daginikliga bak... yabanci biri görse odanin ortasindan kasirga geçmis sanir..."

Abartmayi: "Sana 500 bin defa söyledim kirli ayakkabilarinla içeri girme diye...!!"

Davranis Psikolojisini: "Babana çekecegine biraz bana çekseydin noolurdu ?..."

Olaganüstü durumlara hazirlikli olmayi: "Dinleme bakalim anne sözü dinlemee...!!! 'Kafana meteor düsecek kenara çekil" diye bagirsam onu bile dinlemezsin di mi......!!!!"

Kiskanmayi: "Dünyada senin annen baban gibi mükemmel bi aileye sahip olmayan, kac milyon çocuk var biliyor musun..."

Sabirli olmayi; "Baban eve gelsin, sen görürsün''

Hakkimizi alacagimizi; "Eve vardigimizda ben bilirim sana yapacagimi"

Diyalog kurmayi; "Sana bir sey sordugumda cevap ver...!!"
"Ne söyleyeyim anne?"
"Sus!! Bana cevap verme!!!"

Tip bilgilerini: "Gözlerini sasi yaparken bir gün öyle kalivereceksin"

Olgun olmayi; "Bu tabagin hepsini bitirmezsen asla büyüyemezsin."

Genetik bilgileri; "Sen de o lanet olasi babana çektin."

Bilgeligi; "Benim yasima gel de anlarsin o zaman."

VE .....Adaleti; "Bir gün senin de çocuklarin olacak.. insallah onlar da sana senin simdi bana yaptiklarini yaparlar..."

((ALINTIDIR))

emrahuytun2007-09-17 21:10:16
Misafir
ilaveten...

Alternatif giyim seçeneklerini:Terlisin oglum, dur su tülbenti sirtina koyayim.

Akil sinirlarimizi:Sen anlamazsin.

Hedef kisileri:Komsumuzun oglunun bütün notlari 10mus.
darko
Ben sadece vanilyali dondurmanin yenilebilecegini çilekli veya muzlularin boyali-zararli oldugu gerekçesiyle yenilemeyecegini ögrenmistim.
Ayrica evde meyva varken kolaya gerek olmadigini da ögrenmistim
konuk yazar
Bendenizde annemden toplum içinde bir sey anlatilmak istendiginde kimseye çaktirmamak için kullanilan mimik dilini ögrenmistim..

Kaslarin yukariya dogru kaldirilip , dudaklarin büzülmesi, n'yapiyorsam, yapma! anlamina gelirdi..

Kafanin hafifçe saga hareketiyle gözlerin yine hafifçe yana kaldirilmasi , bulundugum ortami terketmem gerektigi ya da mutfaktan bir sey getirmem gerektigi anlamina gelirdi..

Ve yine keza mimik dilinin ekürisi olan vücut dili de annelem tarafindan itinayla tarafimiza ögretilmistir..

Özellikle cimdik atmak.. Cimdik atmak ; genellikle sus! anlamina gelip dogru otur, toparlan anlamlarida içermektedir.. smile.gif
çember
Kas-göz isaretinin ne anlama geldigini ögrendim.. Misafirlige çaya mecburen götürülürken evde tembihlenirdik.. 'Hiçbisey yiyip içmeyeceksiniz''.. Hem evsahibine ayip olur diye hem de döküp saçariz diye böyle tembihleniyorduk.. Ama nazik evsahibesi israrla çay içmemizi kek yememizi istediginde annemin gözüne bakardim.. Tamam anlaminda gözünü kirpardi.. Ikinci bardak çay soruldugunda yine annemin gözüne bakardim.. Kocaman açilmissa 'içmeyecegim' demek zorunda kalirdim.. Birgün annem öyle yaparken Semra teyzeye yakalandi da 'ne çocuga kas-göz edip duruyorsun' diye dertlenmisti Semra teyze

Bu isin esprili tarafi.. Ne ögrendi isem annemden ögrendim.. Kitap sevgisini, resim yapmayi, mandolin çalmayi, nezaketi, genel kültürü herseyi.. Anneme çok sey borçluyum, ne yapsam hakkini ödeyemem..
linea
Her ne kadar özellikle ergenlige geçis dönemimde anneme karsi çok öfkeli hatta utanarak yaziyorum zaman zaman saygisizca davranmis olsam da hatirladikça yerin dibine girip çikiyor, ne yaparsam yapayim hakkini ödeyemeyecegimi biliyorum. Sevgili Çember gibi ben de ne ögrendiysem annemden ögrendigimi, hatta pek çok güzel tarafini becerip alamadigimi düsünüyorum. Essek kadar olsam da annemin hala küçük kara kizi olmak, basim sikistiginda , bunaldigimda kurdugu iki cümleyle ayaklanabilmek büyük mutluluk.
soner1971
Ben tek tek yazmayacagim sunu veya bunu ögrendim diye..
Ben annemden hayati ve herseyi ögrendim.

Annem zaten kendisi ögretmen ve ayni okulda ( ilkokul ) bulundugumuz için 5 senem hep beraber geçti.
Bu yasima geldim. Halen bile çogu seyi ona sorarim.
jetfire77
Annelerimiz ne yapsak hakkinin ödeyemeyiz hayatimdaki bir çok seyi bana annem ögretmistir ana gibi yar olmaz bagdat gibi diyar olmaz aglarsa annem aglar gerisi yalan aglar
hale
güçlü olmayi, her ne kosulda olursa olsun ayakta kalabilecegime emin olmayi, kendi göbegimi kendim kesmeyi, kimseye muhtac olmadan yasamayi ögrendim..

nasil fedakar anne olunacagini ögrendim ve ben de öyle bir anne olmaya çalisiyorum nacizane..

ona yasamimin sonuna dek minnettar kalacagim......

helezon
benim hayattaki tek idolüm annemdir zaten .
bana hayati kelimelerle degil davranislarla ögretti. pek çok seyde onu örnek almisimdir. arasira çatisma yasamiyor da degiliz hani ama sonuçta o hakli çikiyor nede olsa hayat tecrübesi var
elvina
hiçbirsey ögrenmedim desem inanirmisiniz...maalesef
sister
bir çocuga tika basa yemek yedirmeyi...
asla daginik olmamayi...

dantel örtülerin sanki çok gerekliymis gibi üçgen sekilde asagi sallanmasini...

yemek yapmanin keyifli yanlarini

hayata dair merak edilen seyleri sormamayi...ayip çünküsmile.gif

....annelerimizden neler ögrendik yerine bence annelerimiz ya da babalarimiz merak ettigimiz bir çok seyi sormamiza neden izin vermezlerdi? demek isterdim...

Ben annemden iyi bir insan olmayi ögrendim.Gerçekten çok iyidir annem.asla birisine kin tuttugunu görmedim.kendisine kaba davranilsada o her zaman kibar ve sabirli davranmistir.Bizide öyle olmamiz konusunda uyarmistir.'Herkes kendi yaptigindan sorumludur,sen terbiyeni bozma'der....Ama yukardaki kas göz olayi annemdede vardir yani.Özellikle eve gelen misafire hosgeldin demediysek hemen kas göz hareketiyle,olmazsa sikili dislerinin arasindan ,'kizim hosgeldin dedinmi misafirlere'derdi.Birde konusmaya dalip bosalan çay bardaklarini doldumazsak ayni tavirla kas göz yapardi....Eger dedigini yapmazsak bizi dövmez ama dövmekten beter ederdi....
muratuas
size ilginç gelicek ben annemden güzel yemek yapmayi ögrendim..
ailede tek çocuk oldugum için onlar gittiginde ben evde yanliz kalir kendi yemegimi kendim yapardim ..hala çok isime yarar ..
ayrica tutumlu olmayi annemden ögrendim bugünlere geldiysem annem sayesindedir..
ari maya
Çok sey ögrendim..
Her çocugu olanin anne olamayacagi gibi...
Gerçek annelere sonsuz saygi duyuyorum..
canikommm
canim annemi ancak anliyacak yaslara geldim ama annecigim 14 yildir yok.hayatta tek imrendigim sey anneler ve kizlari
ARUZKOLIK
QUOTE(muratuas)
size ilginç gelicek ben annemden güzel yemek yapmayi ögrendim..
ailede tek çocuk oldugum için onlar gittiginde ben evde yanliz kalir kendi yemegimi kendim yapardim ..hala çok isime yarar ..
ayrica tutumlu olmayi annemden ögrendim bugünlere geldiysem annem sayesindedir..

Niah nah na na niah.Kesin,deplasmanlarda isine yariyordur Murat...En büyük...
portakal
bir cok sey ogrendim ama en cok aklima gelen, sigara iciyorsan bile evin icinde icmemek. kotu bir kokusu var ve ben bunu kendi evimde de uyguluyorum smile.gif balkona gidiyorum icecegim zaman.
superisi
Annemden hala bir şeyler öğreniyorum smile.gif Öğrendiklerime gelince;

En başta güçlü bir birey olmayı öğrendim. Annem tek başına 3 çocuğa bakıp, bizi yetiştirmiştir. Odununu kömürünü kendisi taşımış, her şeyi tek başına yapmıştır.

Annemden bağnaz olunmadan iyi bir müslüman olmayı öğrendim.

Hayvanları uzaktan sevmeyi öğrendim. Evde besleyince ne kadar alışıp, kaybedince üzüleceğimizi öğrendim.

Ne olursa olsun hep bir arada olmayı öğrendim. 3 kardeş de birbirimize çok bağlıyız. Aramızda ne geçerse geçsin hiç küsmedik, küs kalmadık. Ailenin arkadaştan, dosttan daha önemli olduğunu öğrendim. Herkes gider ailemiz yanımızda kalır.

Başım ağrıdığında annemin dizine yatmamın yeterli olduğunu öğrendim. Öksürdüğümde sırtımı sıcak tutmayı, ayaklarımı hiç üşütmemem gerektiğini öğrendim.

Güzelleşmek için makyaja, boyaya değil sadece temiz, doğal olmanın ve gülümsemenin yeterli olacağını öğrendim.

İnsanın kendisini devamlı geliştirmesi gerektiğini, bulmaca çözmeyi, balkonda oturup geçen uçakları , geceleyin de yıldızları saymanın insanı rahatlattığını öğrendim.

Herkese eşit davranmayı öğrendim. Kimseyi dinine, diline, rengine ayırmadan herkesi sevmeyi öğrendim.

Sabırlı olmayı, şefkati, fedakarlığı, tasarruflu olmayı öğrendim. Daha haram lokmanın boğazımızdan geçmediğini öğrendim. Çalışarak kimseye muhtaç olmadan yaşamasını öğrendim.

En önemlisi her zaman iyi ve dürüst, büyüklerine saygılı bir insan olarak yaşamayı öğrendim.
sahaf
Ana gibi yar olmayacağını ve hakkının ödenmeyeceğini.
Adore
Annemden.

Nasıl bir kadınla evlenmem gerektiğini öğrendim..

Anneliğin ne kadar yüce olduğunu öğrendim..

"Anne" demenin ne kadar anlatılmaz bir huzur verdiğini öğrendim..

Cennet'in neden annelerin ayakları altında olduğunu öğrendim..

Bütün annelere ve anne adaylarına en derin saygılarımı sunuyorum.
hazan
Aslında her konuda örnek alınası bir insandır anneciğim. Bir çok anne gibi..Fedakar, cefakar v.s v.s..
En çok sabrı öğrendim ondan sanırım..
Bir de asla onun gibi olamayacağımı...
oldkid
Hayatta, babam dahil olmak üzere herkesten öğrendiklerimi alt alta toplasam, annemden edindiklerim kadar eder mi, emin değilim. Ekli link bir Profilo reklamı. İlk 9 maddesi annemle, bana göre değil. 10. madde ise bayağı uyumlu.

https://www.youtube.com/watch?v=XXyU82QgCi4

Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.