Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Küçük Kadınlar
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Dizi Filmler
lifelines
Louise May Alcott'un ünlü romanı "Little Women" dan uyarlanan ABD dizisi, 1979 yılının sonlarında TRT'de "Küçük Kadınlar" ismi ile yayınlanmıştı.
Babaları amerikan iç savaşında olan March ailesinin dört genç kızının yaşadıklarının anlatıldığı, birbirinden kişilik olarak çok farklı olan Jo, Mag, Amy ve Beth'in isimleri aslında babalarının onlara savaştan gönderdiği mektuplarında hitap ettiği gibi "Küçük Kadınlar'dı.

Bu dizide üzülüp ağladığım bir sahne vardı; babaları savaşta yaralandığında, anneleri hastahaneye ziyarete gidecek parayı bulamamıştı ve evin hassas ama dobra kızı Jo annesinden saklı beline kadar uzun saçlarını kestirip, çok iyi bir paraya perukçuya satmıştı.

F
"Küçük Kadınlar" 88 'de de oynadı ama 79 'daki versiyonu muydu pek emin değilim. Çünkü, 79 'daki daha bir romanla örtüşürken, 88 'deki daha farklıydı sanki. 88 'de cuma akşamları oynamıştı ve Joe 'yu Selma Yeşilbağ seslendirmişti.

"Küçük Kadınlar"ın 82 'de pazar sinemasında filmi de oynamıştı.

Milliyet 'in yayınladığı ve yabancı yapımı çizgi roman klasiklerinde iki bölüm halinde yayınlandı: "Küçük Kadınlar" ve "Küçük Kadınlar Büyüdü".

"Küçük Erkekler" de "Küçük Kadınlar"ın devamı, onların çocuklarını anlatıyor. Ama "Küçük Kadınlar" gibi olamadı. Onun da çizgi romanı yapıldı.

Kendisini partiye götürmediği için Joe 'ya kızıp onun roman denemelerini yırtan Beth 'in, onu affetmeyen Joe 'nun arkasından donmuş gölde patenle kayarak gelirken kırılan buzların içine düşmesi de çok etkileyicidir.
GaLaCTiCa
Bu filmin sineması da yapılmıştı galiba. Bir pazar sabahı izlediğimi ve çok sevdiğimi hatırlıyorum. 1940-1950ler Amerikasında geçiyordu galiba değil mi?
çokseybilenkiz
QUOTE(Galactica @ 05.03.2008, 09:39:51) *
Bu filmin sineması da yapılmıştı galiba. Bir pazar sabahı izlediğimi ve çok sevdiğimi hatırlıyorum. 1940-1950ler Amerikasında geçiyordu galiba değil mi?

Little Women (1949)bunu izlemiş olmalısın laugh.gif onu yayınladıktan bir kaç hafta sonrada bunu yayınladılar:Little Men (1940)
eger pazar sabahıysa bu filmler olmalı smile.gif
F
"Uzay Yolu"nun Kaptan Kirk 'ü William Shatner, bu dizide Joe 'nun Alman kocası Jean Baher 'i canlandırmış.
çokseybilenkiz
pazartesi günleri oynuyormuş saat 20.50'de tercüman çocuk tam dört yıldız vermiş diziye.
lassie'nin ve flipper'ın üç kaptan onedin'ın ise 2 yıldızı var bu arada laugh.gif
linea
QUOTE(çokseybilenkiz @ 05.03.2008, 10:02:30) *
Little Women (1949)bunu izlemiş olmalısın laugh.gif onu yayınladıktan bir kaç hafta sonrada bunu yayınladılar:Little Men (1940)
eger pazar sabahıysa bu filmler olmalı smile.gif

O pazar sabahı ben de televizyon başındaydım ve kesinlikle 1949 yapımı olan bu filmdi gösterilen zira Elizabeth Taylor'ı çok çok iyi hatırlıyorum, filme bayıldığımı da rolleyes.gif

Little Women'ın bir de 1933 yılı yapımı Jo'yu Katharine Hepburn'ün canlandırdığı versiyonu var.

Bu filmin yapım yılına bakarken 1994 mahsulü bir versiyon daha gördüm, Winona Ryder'lı onu da bulup ,izlemek isterim, merak ettim. Hatta onu bulunca üçünü ard arda izlesem blink.gif laugh.gif
F
1975 Şubat'ında TRT'de başlamış; cuma günleri haberlerden önce yayınlanırmış; her bölümü yarım saat olmak üzere dokuz bölümmüş. Joe'yu Tijen Par, Meg'i Nedret Güvenç, March Hala'yı Gönül Ülkü Özcan, Laurie'yi Erhan Yazıcıoğlu, Jean Baher'i Güner Ümit seslendirmiş. Bu, 1970 İngiliz yapımı. 1950 ve 1958'de İngiltere'de ve 1978'de Amerika'da yine dizi olarak çevrilmiş.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.